Këto gjashtë shenja paralajmërojnë për aritmi - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Këto gjashtë shenja paralajmërojnë për aritmi

NULL NULL
18.04.2023 08:45
Aritmia e zemres

Aritmia është një gjendje që prek dhjetëra miliona njerëz në mbarë botën. Edhe pse zakonisht i padëmshëm, mund të jetë fatal. Ka shumë lloje të ritmeve jonormale të zemrës – duke filluar nga 300 rrahje në minutë deri në nën 60 rrahje në minutë.

Nëse mendoni se vuani nga aritmia, më poshtë janë shenjat që mund të konfirmojnë dyshimet tuaja, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Dridhje në gjoks

Kardiologu Ayyaz Sultan thotë se shenja kryesore paralajmëruese e një aritmie është palpitacionet. Palpitacionet mund të krijojnë një ndjenjë të “fluturave” në gjoks.

Zemra kapërcen një rrahje

Ju gjithashtu mund të ndiheni sikur zemra juaj ka kapërcyer një rrahje ose ka humbur një të tillë. Kjo simptomë shkaktohet nga sinjalet që vijnë nga vendi i gabuar në kohën e gabuar, duke bërë që zemra të rrahë jashtë ritmit.

Marramendje

Marramendja mund të jetë gjithashtu një shenjë e aritmisë. Gjegjësisht, kur zemra nuk funksionon siç duhet, pjesa tjetër e trupit, përfshirë trurin, mund të mos marrë mjaftueshëm gjak, transmeton Klankosova.tv.

Pavetëdija

Humbja e papritur e vetëdijes është shpesh shenja e parë e një rrahjeje të parregullt të zemrës. Ata që vuajnë zakonisht nuk janë të pavetëdijshëm për një kohë të gjatë – vetëm disa sekonda ose minuta.

Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se kjo është një simptomë serioze dhe se ata që shpesh u bien të fikët ose kanë simptoma të tjera duhet të shkojnë te mjeku.

Humbja e frymëmarrjes

Frymëmarrja është e zakonshme tek njerëzit me aritmi. Kjo simptomë mund të përfshijë ndjenjën e marrjes së frymës, shtrëngimin e gjoksit dhe ndjenjën e lodhjes pas ecjes.

Dhimbje gjoksi

Gjoksi mund të ndihet i shtrënguar ose mund të keni dhimbje për shkak të një rrahjeje jonormale të zemrës. Ndjesia mund të përhapet në shpinë dhe krahë. Megjithëse shkaku mund të jetë i padëmshëm dhe të ndodhë për shembull, për shkak të urthit, ai mund të jetë gjithashtu rezultat i një aritmie ose një ataku në zemër, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.