Këta janë 25 finalistët e Eurovisionit 2022 (VIDEO) - Klan Kosova

Këta janë 25 finalistët e Eurovisionit 2022 (VIDEO)

NULL NULL
2 weeks më parë

Tashmë dihen 25 finalistët e Eurovisionit 2022.

Në gjysmëfinalen e parë u kualifikuan 10 vende: Zvicra, Armenia, Islanda, Lituania, Portugalia, Norvegjia, Greqia, Ukraina, Moldavia dhe Holanda.

Ndërsa pesë shtetet si: Franca, Italia, Anglia, Gjermani dhe Spanja shkojnë automatikisht në finale.

Në gjysmëfinalen e dytë u zgjodhën edhe 10 shtetet e tjera finaliste që janë Australia, Azerbajxhani, Belgjika, Çekia, Estonia, Finlanda, Polonia, Rumania, Serbia dhe Suedia.

Këto shtete do të garojnë mes vete më 14 maj në finale, që do të mbahet në Torino.

Në gjysmëfinale ka garuar edhe Shqipëria me këngëtaren Ronela Hajati, por që nuk ka arritur ta prek gjysmëfinalen.