Këshilltari i lartë i DASh-it sot vjen në Kosovë, pritet të takohet me Osmanin e Kurtin - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Këshilltari i lartë i DASh-it sot vjen në Kosovë, pritet të takohet me Osmanin e Kurtin

NULL NULL
11.01.2023 08:06

Këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet do të qëndrojë për vizitë sot në Kosovë, në përpjekje për intensifikimin e dialogut Kosovë-Serbi dhe arritjen e një marrëveshje përfundimtare.

Chollet në Prishtinë do të pritet në takime të ndara nga presidentja e vendit, Vjosa Osmani dhe nga kryeministri Albin Kurti.

Takimi mes Osmanit pritet të nis nga ora 13:30, ndërsa ai me Kurtin nga ora 14:30.

Këshilltari i lartë amerikan pritet të takohet edhe me kryetarët e partive opozitare.

Chollet ditë më parë ka thënë se është një moment shumë i rëndësishëm për rajonin, në veçanti mes Kosovës dhe Serbisë.

Në kuadër të vizitës së tij në Ballkan, Chollet do të qëndrojë në Shkup, Prishtinë dhe më pas Beograd.