Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të votojë sot për rezolutën e armëpushimit

NULL NULL
08.12.2023 07:45
Këshilli i OKB-së
Këshilli i OKB-së

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të votojë sot një projekt-rezolutë që kërkon një armëpushim të menjëhershëm humanitar në Gaza.

Emiratet e Bashkuara Arabe kërkuan votën e këshillit pas ndryshimit të një drafti që deri më tani nuk ka kaluar.

Izraeli dhe aleati i tij kryesor, Shtetet e Bashkuara, kundërshtojnë një armëpushim sepse besojnë se nga kjo do të përfitonte vetëm Hamasi dhe nuk ka gjasa që ata ta miratojnë rezolutën, raporton SkyNews, transmeton Klankosova.tv.

Rezoluta ka nevojë për të paktën nëntë vota pro dhe asnjë veto nga pesë anëtarët e përhershëm – Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusia, Kina, Franca ose Britania e Madhe – për t’u miratuar.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.