Këshilla për kujdesin e flokëve: Ja pse krehja e flokëve çdo ditë është e rëndësishme - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Këshilla për kujdesin e flokëve: Ja pse krehja e flokëve çdo ditë është e rëndësishme

NULL NULL
02/12/2021

Përveç luftimit të nyjeve dhe përmirësimit të shkëlqimit të flokëve, krehja ka një sërë avantazhesh. Gjëndrat dhjamore në kokë prodhojnë vajra natyralë dhe krehja siguron që këto vajra të shpërndahen në mënyrë të barabartë në të gjithë flokët tuaj për ushqim optimal.

Disa përfitime të tjera të krehjes së flokëve çdo ditë janë:

Qarkullimi i shëndetshëm i gjakut: Flokët tanë marrin lëndë ushqyese dhe ushqim nga qarkullimi i gjakut. Kur e krehni ose e lani atë, ju filloni dhe stimuloni gjakun të ngrihet dhe të rrjedhë në sipërfaqe, duke rezultuar në mikroqarkullim. Më shumë oksigjen dhe lëndë ushqyese u shpërndahen flokëve tuaj si rezultat i qarkullimit të përmirësuar të gjakut, duke e ushqyer atë dhe duke stimuluar rritjen e flokëve.

Largon lëkurën e vdekur: Larja dhe krehja e flokëve në baza ditore do t’ju ndihmojë të lironi dhe eliminoni lëkurën e vdekur nga skalpi juaj, i cili përndryshe mund të bllokojë poret në sipërfaqen e kokës dhe të pengojë folikulat. Prandaj, shkakton inflamacion dhe kruarje të kokës, gjë që pengon zhvillimin e flokëve.

Flokë me shkëlqim: Gjëndrat dhjamore në gjëndrat e flokëve krijojnë sebum, i cili është një vaj natyral që funksionon si lubrifikant në skalpin tuaj. Ne priremi ta shpërndajmë këtë vaj nga rrënja e flokëve deri te majat gjatë krehjes, gjë që i jep flokëve tuaj një pamje të shëndetshme dhe me shkëlqim, shkruan India, transmeton Klankosova.tv.

Nxit rritjen e flokëve: Larja e flokëve në baza të rregullta do të nxisë zhvillimin e flokëve dhe do t’i bëjë ato të hijshme, me shkëlqim dhe të menaxhueshme. Kur i krihni flokët, qimet e krehës tuaj masazhojnë butësisht kokën tuaj, duke rritur rrjedhjen e gjakut. Më shumë lëndë ushqyese dhe oksigjen arrijnë në skalpin tuaj, duke bërë që gjëndrat e flokëve tuaj të stimulohen. Kjo do t’i bëjë ata të duken më të rinj dhe do të inkurajojë rritjen e flokëve.

Shton fryrje dhe volum: Kujdesi për flokët dhe krehja e tyre herë pas here do të mbajë të paprekur shkëlqimin dhe volumin. Larja e flokëve çdo ditë do të ushqejë skalpin tuaj, duke rezultuar në flokë më të shëndetshëm.

I thoni lamtumirë zbokthit: Larja e flokëve dhe mbajtja e higjienës bazë të flokëve në baza të rregullta mund të ndihmojë në kontrollin dhe shmangien e zbokthit në një masë të madhe. Kjo gjithashtu ndihmon për të mbajtur lëkurën tuaj me shkëlqim dhe rrezatues.

Frekuenca me të cilën krehni flokët përcaktohet nga struktura dhe gjatësia e flokëve tuaj. Të gjithë kanë lloje të ndryshme të flokëve, të cilat kërkojnë trajtime të ndryshme. Njerëzit me flokë të drejtë ose me onde duhet të krehin flokët mesatarisht dy herë në ditë. Njerëzit me flokë kaçurrela duhet të shmangin krehjen e flokëve rregullisht dhe duhet ta bëjnë këtë vetëm në ditët e larjes së flokëve. Ai do të parandalojë skuqjen dhe humbjen e strukturës natyrale në flokët e tyre.