Këshilla për ata që vuajnë nga diabeti - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Këshilla për ata që vuajnë nga diabeti

NULL NULL
09/08/2015
  1. Hani ushqimin në orët fikse. Mos hani më tepër.
  2. Mos hani menjëherë pas një stërvitje.
  3. Nëse ju merrni injeksione me insulinë, sigurohuni që ju të konsumoni tre vaktet kryesore dhe disa minivakte të lehta midis tyre.
  4. Mos hani shpejt; bluajeni dhe përtypeni mirë ushqimin para se ta kapërdini.
  5. Pini sa më shumë ujë që t’iu ndihmojë të largoni toksinat nga trupi juaj.
  6. Shmangni ushqimet e skuqura dhe ëmbëlsirat.
  7. Përdorni sallatat e perimeve dhe frutave të freskëta në çdo vakt.
  8. Konsumoni të paktën 20 deri në 25 gram qepë çdo ditë.
  9. Bëni të paktën 1 orë stërvitje çdo ditë.
  10. Konsumoni bukë me krunde dhe tërshërë. Kjo ndihmon në rritjen e fibrave në konsumin tuaj ditor.