Kërmijtë gjigantë që rriten sa minjtë detyrojnë qytetin e Floridës të futet në karantinë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kërmijtë gjigantë që rriten sa minjtë detyrojnë qytetin e Floridës të futet në karantinë

NULL NULL
02/07/2022

Kërmijtë gjigantë që mund të rriten deri në 20 centimetra, kanë detyruar një qytet të tërë të Floridës të futet në karantinë.

Kërmijtë pushtues, të cilët janë vendas në Afrikë, janë bartës të krimbit të mushkërive të parazitit që çon në meningjit tek njerëzit.

Kjo karantinë do të zgjasë për dy vjet, por ndryshe nga bllokimet e koronavirusit, banorëve u ndalohet thjesht lëvizja e bimëve, mbetjeve të oborrit, mbeturinave, kompostos dhe materialeve të ndërtimit jashtë zonës.

Departamenti i Bujqësisë dhe Shërbimeve të Konsumatorit në Florida (FDACS) konfirmoi se krijesa ishte vendosur në qytetin e Port Richey, në veri të Tampa, më 23 qershor dhe zona u karantinua të nesërmen.

Kërmilli është gjithashtu i dëmshëm për mjedisin, duke shijuar më shumë se 500 bimë të ndryshme dhe ka shije për betonin, i cili është i dëmshëm për infrastrukturën.

Zona e karantinës fillon në cepin veriperëndimor të autostradës 19 të ShBA dhe Rrugës Ridge. Vazhdon në lindje në Rrugën Ridge, në jug në Little Road, në perëndim në rrugën Trouble Creek, në veri në autostradën 19 të ShBA.

Sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë, kërmijtë e tokës u vunë re për herë të parë në Florida jugore në vitet 1960 dhe u deshën gati 10 vjet dhe 1 milion dollarë për të hequr zonën prej tyre, transmeton Klankosova.tv.