Kërkimi i oksigjenit bëhet rutinë e re për peruanët (VIDEO)

Kërkimi i oksigjenit bëhet rutinë e re për peruanët (VIDEO)

NULL NULL
1 month më parë

Në mes të asaj që dikur ishte një shkretëtirë me rërë, në periferi të kryeqytetit të Perusë, një rutinë e re është shfaqur për shumë prej banorëve të qytetit të populluar të Villa El Salvador.

Me jetën e miqve ose të afërmve në rrezik për shkak të koronavirusit, njerëzit po kalojnë ditët e tyre duke kërkuar një vend për të blerë oksigjen, mundësisht pa pasur nevojë të shpenzojnë kursimet e jetës së tyre.

Oksigjeni është thelbësor për të shpëtuar jetën e të sëmurëve kritikë me COVID-19. Dhe në këtë qytet me më shumë se 508,000 njerëz, ai është bërë një mall i pakët ashtu si një valë e dytë e infeksioneve të koronavirusit godet vendin e Amerikës së Jugut.

“Është kaq e trishtueshme të shohësh që të gjithë njerëzit e kalojnë këtë”, tha Noa Torres, 34 vjeç, të enjten jashtë një strukture që shet oksigjen.

Njerëzit po mbajnë rezervuarë bosh oksigjeni, të blerë në tregun e zi, rreth qytetit, duke shpresuar të gjejnë një vend për t’i mbushur ato.

Gjuetia për oksigjen është pjesërisht rezultat i mungesës së gatishmërisë së qeverisë për të trajtuar pandeminë. Shumica e spitaleve në Peru nuk kanë pajisjet e nevojshme për të prodhuar oksigjen.

Dëshpërimi për oksigjen ka bërë që disa biznese të trefishojnë çmimin e saj, duke i detyruar shumë të prekin kursimet e tyre ose të shesin sende për ta përballuar atë, raporton AP, transmeton Klan Kosova.

Por ndërsa disa janë duke vlerësuar çmimet, të tjerët po ndërhyjnë për të ndihmuar.

Në Villa El Salvador, një grup prej 13 miqsh, mes tyre inxhinierë, ekonomistë dhe avokatë, bashkuan kursimet e tyre për të hapur kohët e fundit një fabrikë oksigjeni. Në objektin e tyre, një metër kub oksigjen shitet për 4.10 dollarë, ndërsa vendet e tjera kërkojnë deri në 13.69 dollarë për të njëjtën sasi.

Sipërmarrësit e rinj thonë se nuk po përpiqen të përfitojnë nga COVID-19, ata thjesht duan të ndihmojnë popullatën më të prekshme në Lima.

Peru ka arritur më shumë se 1 milion raste dhe mbi 39,000 vdekje të koronavirusit, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins, transmeton Klan Kosova.