Kërkesa e Escobarit për Asociacionin, Konjufca: Kosova s'mund të bëjë asnjë hap pa u realizuar njohja de facto - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kërkesa e Escobarit për Asociacionin, Konjufca: Kosova s’mund të bëjë asnjë hap pa u realizuar njohja de facto

NULL NULL
20.04.2023 11:02
Glauk Konjufca

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka thënë se pret që të ketë një propozim nga Qeveria e Kosovës për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe deri më 2 maj kur udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë të takohen në Bruksel.

E në lidhje me këtë, kryeparlamentari Glauk Konjufca ka thënë se Kosova duhet të tregojë që s’mund të bëjë asnjë hap pa u realizuar njohja de facto.

“Kjo ka lidhje me këtë procesin negociator me të cilin Kosova tashmë  është pjesë dhe krejt çka ka mbet është që pritet tash takimi i 2 majti që të sqarohet edhe kjo fazë në të cilën jemi. Unë mendoj që në dy pjesë është e ndërtuar, dy binar është e ndërtuar marrëveshja, binari i para është njohja de facto nga ana e Serbisë, kurse binari i dytë është Asociacioni të cilin Kosova, Qeveritë e mëparshme dhe një mazhoranc e mëparshme e në vitin 2013 e ka pranuar dhe kjo le të themi i referohet marrëveshjes së vitit 2013. Tash çka duhet të bëjë Kosova është që me tregu që nuk ka kurrfarë obligimi dhe nuk mund ta bëjë asnjë hap pa u realizuar binari i parë, që është njoha de facto”.

Ai u shpreh se nga e kaluara është rregulluar në atë formë që ekziston një ekip i menaxhimit, i cili sipas tij e ka pasur obligim për të ofruar një version të Asociacionit.

Konjufca tha se një tashmë e ka ofruar dhe, siç u shpreh, nuk ka funksionuar dhe nuk është pranuar, përcjell Klankosova.tv.

“Qysh është e rregulluar kjo punë nga e kaluar është se ekziston një ekip i menaxhimit që po quhet, menaxhment-team, i cili e ka pasur obligim për të ofruar një version të Asociacionit, një tashmë e ka ofruar dhe ai nuk ka funksionuar dhe nuk është pranuar, tash do ta ofroj tjetrin. Nuk e përjashtoj se as ky tjetri nuk do të funksionoj duke pa përbërjen e këtë menaxhment-team, ku është i përberë edhe nga deputetët e Serbisë, kjo është e pa pranueshëm për Kosovën, të shohim se si po shkon puna, mirëpo unë mendoj nëse ky menaxhmet- tema ofron një draft i cili është sipas interesave të Serbisë unë mendoj që me e udhës për Kosovë është që të shkarkohet ky menaxhment-team”, është shprehur ai.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.