Katër qëndrime të përditshme që na shkatërrojnë shpinën - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Katër qëndrime të përditshme që na shkatërrojnë shpinën

NULL NULL
14.05.2023 09:00
Qendrimi shpina

Ju mund të mendoni se është e padëmshme të bini në gjumë në divan pas një dite të vështirë në punë, por terapisti juaj fizik nuk do të ishte dakord. Në fakt, është vetëm një nga katër pozicionet e përditshme që mund të shkaktojnë dhimbje torturuese të shpinës, thotë Sammy Margo, e cila drejton klinikën e saj të fizioterapisë në Londër.

Margo foli për DailyMail për katër pozicionet e përditshme që na shkatërrojnë kurrizin.

Qëndrimi i përkulur pas timonit

Kalimi nga pika A në pikën B është shpesh shumë më e thjeshtë me katër rrota, por Margo thotë se përkulja pas timonit mund të ndikojë në shëndetin e shtyllës kurrizore, përcjell Index.hr, transmeton Klankosova.tv

Qëndrimi i keq në tryezë

Nëse punoni në një zyrë, rrezikoni një qëndrim të mirë.

“Kur lodhemi duke punuar në një tavolinë, trupat tanë zhyten në karrige dhe shpatullat tona përkulen. Përpiquni të uleni me veshët, shpatullat dhe ijet në linjë dhe shpatullat tuaja prapa. Mbajeni ekranin saktësisht në nivelin e syve dhe bëni pushim të rregullt sepse ky është çelësi për ruajtjen e shëndetit të mirë të shpinës”, shtoi ajo.

Vështrimi në telefon

Përkulja mbi telefon me kokën përpara rrit ndjeshëm peshën në qafë, paralajmëroi mjekja

“Nëse jeni në këmbë, përpiquni t’i mbani veshët, shpatullat, ijet dhe kyçet e këmbëve në një linjë. Dhe ju rekomandoj të shmangni shikimin në telefonin tuaj ndërsa jeni duke ecur. Në vend të kësaj, prisni derisa të jeni rehat dhe shikoni ekranin në nivelin e syve”, këshillon ajo.

Gjumi në divan

Pas një dite të ngarkuar, shumë njerëz pushojnë në divan ndërsa shikojnë TV, shpesh në një pozicion të panatyrshëm për shpinën dhe shtyllën kurrizore.

“Sa herë që shtriheni, sigurohuni që të jetë në një dyshek të sheshtë. Një jastëk më i sheshtë mund t’ju ndihmojë për këtë, dhe gjithashtu mund të provoni të vendosni një jastëk midis këmbëve ose nën gjunjë”, përfundoi Dr. Margo.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS