Kate Bush theu tre rekorde botërore me këngën "Running Up That Hill" - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kate Bush theu tre rekorde botërore me këngën “Running Up That Hill”

NULL NULL
02/07/2022

Këngëtarja angleze Kate Bush ka thyer tri rekorde botërore, sipas Guinness, falë këngës së saj të vitit 1985 “Running Up That Hill” që u shfaq në sezonin e fundit të serialit “Stranger Things”.

Bush tani mban rekordet për kohën më të gjatë që një këngë të arrijë numrin 1 në tabelën zyrtare të këngëve në Mbretërinë e Bashkua, për artisten më e vjetër femër që ka arritur numrin 1 në listën zyrtare të këngëve në Mbretërinë e Bashkuar; dhe hendeku më i gjatë midis vendeve nr. 1 në tabelën zyrtare të UK-së për single.

Mbajtësja e mëparshme e rekordeve Cher, e cila ishte 52 vjeç kur hiti i saj “Believe” zuri vendin e parë në vitin 1998, uroi Bushin përmes një postimi në twitter.

“Bravo Kate, rekordet janë menduar të thyhen… Ne kishim luftën tonë përmes perdes së testosteronit dhe e bëmë atë që vajzat, të cilat erdhën pas nesh të mund të këndonin sa të donin. Me Mega Respekt”, shkroi Cher.

Bush kohët e fundit postoi në faqen e saj për të falënderuar Netflix-in dhe për të pranuar “Gjërat e çuditshme”.

“Përmban këngën “Running Up That Hill”, së cilës po i jepet një frymë krejt e re nga fansat e rinj që e duan shfaqjen – edhe mua më pëlqen!”, ka shkruar ajo. “Është e gjitha me të vërtetë emocionuese!”