Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Katalin Karikoo dhe Drew Weissman fitojnë Nobelin në Mjekësi për vaksinën kundër COVID-19

NULL NULL
02.10.2023 12:10
Nobel

Çmimi Nobel për mjekësi u është dhënë Katalin Kariko dhe Dreë Ëeissman për zbulimet që mundësuan zhvillimin e vaksinave efektive “mRNA” kundër COVID-19.

Thomas Perlmann, sekretari i Asamblesë së Nobelit, shpalli çmimin sot në Stokholm, EuroNews, transmeton Klankosova.tv.

Çmimet Nobel kanë një çmim në të holla afërsisht 950 mijë euro.

Ndryshe, njoftimet Nobel vazhdojnë me çmimin e fizikës të martën, kimisë të mërkurën dhe letërsisë të enjten. Çmimi Nobel për Paqe do të shpallet të premten dhe çmimi i ekonomisë më 9 tetor.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.