Karnavali me traditë 150 vjeçare kthehet pas shtyrjes shkaku i COVID-19 (VIDEO)

Karnavali me traditë 150 vjeçare kthehet pas shtyrjes shkaku i COVID-19 (VIDEO)

NULL NULL
4 weeks më parë

Karnavali Viareggio gati 150 vjeçar është një nga karnavalet më të njohura të Italisë, i famshëm për notat e tij gjigande alegorike dhe satirike që përshkruajnë çështjet shoqërore.

Për herë të parë në histori, edicioni 2021 (që do të mbahej në shkurt) u shty për shkak të COVID-19.

Këtë vit pandemia COVID është një nga temat kryesore, së bashku me ndryshimet klimatike dhe padrejtësitë sociale në SHBA.

Një Statujë e Lirisë, e veshur me zinxhirë, hyn në rrugë, duke u ngritur mbi turmat.

Një notë tjetër përshkruan njerëzit autoktonë të Amazonës dhe përpjekjet e tyre për të frenuar shpyllëzimin, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

“Këtë vit karnavali do të jetë pak i zvogëluar, pak i dhimbshëm por gjithsesi do të jetë karnaval, na ka munguar aq shumë dhe prandaj duam vërtet karnaval, edhe me të gjitha kufizimet, por urime për karnavalin,” thotë Fabiana Baldacci , një anëtare e ekipit notues.

Karnavali ka një histori të gjatë.

Ai daton në 1873, kur u krijua në kundërshtim dhe tallje me fisnikët e Luccas, një qytet pranë Viareggio.

Dhjetëra burra dhe gra kalojnë javë të tëra duke pikturuar, formësuar dhe punuar në secilën skulpturë individuale.