Kandidatura për president i kushtoi 13.2 milionë dollarë Kanye Westit

Kandidatura për president i kushtoi 13.2 milionë dollarë Kanye Westit

NULL NULL
2 months më parë

Kanye West kandidoi për President të Shteteve të Bashkuara në vitin 2020 dhe Komisioni Federal i Zgjedhjeve sapo zbuloi sa para shpenzoi gjatë fushatës së tij të dështuar.

Reperi dhe sipërmarrësi 43-vjeçar shpenzoi gjithsej 13.2 milionë dollarë gjatë fushatës së tij, e cila rezultoi në rreth 66,000 vota.

Kjo do të thotë se rreth 200 dollarë u shpenzuan në fushatë për secilën votë të marrë.

Nga ato 13.2 milionë dollarë, shumë para ishin nga portofoli i Kanye‘s dhe raporti zbuloi se si ishin shpenzuar ato para.

Njerëzit raportojnë se Kanye kontribuoi gati 12.5 milionë dollarë të parave të tij në fushatë dhe ai gjithashtu mblodhi pak më shumë se 2 milionë dollarë. Pas përfundimit të fushatës, kishte ende 1.3 milion dollarë në bankë.

Disa nga shpenzimet interesante nga fushata përfshijnë: 7.5 milionë dollarë për tarifat që lidhen me “aksesin në votim”, 210,544 dollarë në një reklamë me dy faqe në The New York Times një javë para zgjedhjeve dhe 918,130 dollarë në veshjet e fushatës në Ditën e Zgjedhjeve, transmeton Klan Kosova.