Kamboxhia: Lideri opozitar dënohet me 27 vjet burgim, SHBA-ja dënon gjykimin ‘e fabrikuar’ - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kamboxhia: Lideri opozitar dënohet me 27 vjet burgim, SHBA-ja dënon gjykimin ‘e fabrikuar’

NULL NULL
03.03.2023 09:04
Kem Sokha

Udhëheqësi i opozitës në Kamboxhia, Kem Sokha, është dënuar me 27 vjet burgim nën arrest shtëpiak, pasi u shpall fajtor për tradhti, duke i dhënë fund një gjyqi tre-vjeçar, të shtyrë nga COVID-19 dhe vonesa për të lejuar avokatët e qeverisë të gjejnë prova të reja të krimeve të pretenduara të politikanit.

Gjykatësi në Gjykatën Komunale të Phnom Penh i tha ish -presidentit të Partisë Kombëtare të Shpëtimit të Kamboxhias (CNRP) se ai do të ndalohej nga politika dhe votimi në zgjedhjet për tërë jetën e tij. Ai po ashtu nuk do të mund të takojë askënd jashtë familjes së tij.

Kem Sokha u arrestua në shtator të vitit 2017, pa urdhër, në një bastisje të mesnatës në shtëpinë e tij dhe u dërgua në një burg provincial. I mohuar me kusht disa herë para se të lirohej përfundimisht nën arrest shtëpiak, politikani i shquar u akuzua për “komplot me një fuqi të huaj” sipas nenit 443 të Kodit Penal të Kamboxhias.

CNRP u tret dhe qeveria, nën sundimtarin e gjatë dhe kryeministrin Hun Sen, e bëri krim me ligj, përmendjen e emrit të saj apo përshkrimin e imazheve të udhëheqësve të saj.

Menjëherë pasi u njoftua aktgjykimi, ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kamboxhia, W Patrick Murphy, cicëroi se Uashingtoni ishte “i trazuar thellësisht” nga vendimi. Kem Sokha kishte mohuar vazhdimisht akuzat kundër tij, duke thënë se ai po përpiqej vetëm të fitonte pushtetin përmes kutisë së votimit.

“Gjyqi ndaj Kem Sokha, i ndërtuar mbi një komplot të fabrikuar, ishte një sjellje e keqe e drejtësisë. Demokracia gjithëpërfshirëse do të çonte më tej aspiratat e popullit kamboxhian për një shoqëri të prosperuar që respekton të gjithë zërat dhe të drejtat”, shkroi Murphy.

Kur gjyqi përfundimisht filloi në janar 2020, Kem Sokha u mor në pyetje për rreth 63 seanca dëgjimore në lidhje me përfshirjen e tij në politikë duke filluar nga viti 1993, koha e tij duke drejtuar një OJQ për të drejtat e njeriut dhe lidhjet e tij me Sam Rainsy, një tjetër udhëheqës i opozitës që jeton në mërgim në Paris. Të dy bashkuan grupimet e tyre politike për të krijuar CNRP-në më 2012.

Prokurorët argumentuan se Kem Sokha ishte kapur “me duar të kuqe” në një komplot politik, duke prodhuar si provë një ekstrakt dy-minutësh nga një fjalim i gjatë një-orësh që bëri në Australi më 2013, ku ai tha se ai kishte pasur mbështetje nga SHBA-ja që nga viti 1993.

Avokatët e qeverisë interpretuan veprimet e anëtarëve të opozitës për ngritjen e grushtave, veshjen e zezë ose duke dhënë lule zambak uji, si pjesë e përpjekjes së pretenduar të Kem Sokha për një revolucion me ngjyra.

Avokatët e mbrojtjes vunë në dukje se kundërshtarët e tyre vazhduan të përsërisnin argumentin, por nuk arritën të tregojnë një lidhje të qartë midis Kem Sokha dhe një qeverie të huaj.

Ndërsa dëshmitarët u morën në pyetje në tetor, mbrojtja përsëri pyeti pse donatorët nga organizatat e huaja-përfshirë Institutin Kombëtar Demokratik me qendër në SHBA, punonjësit e të cilit u dëbuan nga Kamboxhia më 2017 – nuk u thirrën në gjykatë për të shpjeguar shoqatën e tyre të pretenduar me të pandehurin.

Avokatët e qeverisë gjithashtu u përpoqën të lidhnin Kem Sokhan me qeveritë e huaja duke ndarë fotografi të udhëheqësit me ambasadorët, si dhe në protestën e një punëtorësh të veshjeve kundër pagave minimale të ulët më 2014, raporton AlJazeera, transmeton Klankosova.tv.

Arrestimi i Kem Sokha pasoi performancën e fortë të CNRP-së në sondazhet lokale më 2017, duke sugjeruar se do të paraqiste një sfidë serioze për CPP-në, në sondazhet kombëtare që ishin planifikuar për vitin e ardhshëm.

Hun Sen ka vazhduar të godasë kundërshtimin dhe lirinë e shprehjes vitet e fundit. Muajin e kaluar, ai revokoi licencën për Zërin e Demokracisë (VOD), një nga mediat e fundit të pavarura të vendit.

Zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme zhvillohen më vonë këtë vit.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS