Kajtazi: Sveçla ka aktakuzë për huliganizëm, sot duhej të ishte në gjykatë (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kajtazi: Sveçla ka aktakuzë për huliganizëm, sot duhej të ishte në gjykatë (VIDEO)

NULL NULL
29.03.2023 21:53
kajtazi ne Rubikon

Analisti politik Vehbi Kajtazi është shprehur se sot është dashur që ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, të jetë në gjykatë e të japë llogari për vepër penale të huliganizmit.

Kajtazi e cilësoi Sveçlën si një huligan me aktakuzë, i cili, sipas tij, refuzon t’i përgjigjet drejtësisë dhe në të njëjtën kohë mundohet të bëjë rend e ligj.

“Sot ka ministre të Qeverisë Kurti për vepër penale, e që është Rozeta Hajdari. S’ka më standard që zyrtarët e lartë të shtetit nuk duhet të kenë procedura penale derisa ushtrojnë funksione të rëndësishme publike dhe ku ka funksion më të rëndësishëm sesa ministrja e Drejtësisë dhe ministri i Punëve të Brendshme”, është shprehur Kajtazi në Rubikon në Klan Kosova.

Tutje, ai tha se prej ditës që është votuar në kuvend Ligji për KPK-në, është ditur që është ligj anti-kushtetues.
Kujtojmë se sot është mbajtur seanca gjyqësore ndaj ministrit Sveçla, anëtarëve e ish-anëtarëve të VV-së pasi të njëjtit dyshohet se hodhën mjete të forta në drejtim të policisë, duke i lënduar ata në protestat e vitit 2013.

Ministri i Punëve të Brendshme  tha se mospjesëmarrjen në këtë seancë e kishte arsyetuar me angazhime urgjente. Por, një gjë të tillë nuk e kanë bërë disa ish-partiakë të Sveçlës.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS