Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ju kurrë nuk do t’i hidhni më lëvozhgat e vezëve pasi ta lexoni këtë!

NULL NULL
19.09.2023 21:13

Kur jeni duke bërë një omletë, ndoshta do t’ju mbeten të paktën katër lëvozhga veze. Shumica e njerëzve do t’i hidhnin këto menjëherë në kosh, por kjo është një humbje e vërtetë.

Lëvozhgat e vezëve janë super të gjithanshme! A e dini se lëvozhga e vezëve përbëhet nga 90 për qind kalcium i pastër? Nuk ka asnjë ushqim tjetër që përmban aq shumë kalcium sa ky.

Trupi i njeriut ka nevojë për shumë kalcium, pasi kockat dhe dhëmbët tanë, si dhe nervat dhe muskujt tanë, mbështeten në të.

Ka shumë debate nëse vezët janë vërtet aq të shëndetshme për ne, siç është pretenduar. Sido që të jetë, lëvozhgat e vezëve supozohet se janë gjithashtu shumë të shëndetshme. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në Britani, ka bërë kërkime të shumta mbi pluhurin e bluar të lëvozhgave të vezëve.

Me sa duket, ky pluhur mund të përthithet shumë mirë nga trupi i njeriut dhe ka shumë rezultate pozitive. Meqenëse lëvozhgat e vezëve përmbajnë grumbuj kalciumi, ai forcon kockat tona dhe prodhon qeliza të shëndetshme të gjakut.

Për më tepër, lëvozhga e vezës do të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut.

Gjysmë lugë çaji me lëvozhgë veze të bluar përmban 1000 deri në 1500 miligram kalcium, që është 90% e nevojës sonë ditore.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.