Joshua pas Franklinit synon ballafaqimin me Furyn: Bota e boksit po e kërkon - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Joshua pas Franklinit synon ballafaqimin me Furyn: Bota e boksit po e kërkon

NULL NULL
02.04.2023 10:20

Boksieri Anthony Joshua pas fitores ndaj Jermaine Franklinit, ka thënë se bota e boksit po kërkon një përballje të tij me Tyson Furyn.

Joshua u kthye te fitorja e tij e parë që nga viti 2020 me një vendim unanim të gjyqtarëve, transmeton Klankosova.tv.

Pas humbjeve të njëpasnjëshme ndaj Oleksandr Usyk, ish-kampioni nuk mund të përballonte një humbje tjetër në CV-në e tij. Madje ai para disa ditëve paralajmëroi pensionimin nëse do humbte përballjen ndaj Franklinit.

Kjo do të thotë se dy herë kampioni botëror i peshave të rënda jeton për të luftuar një ditë tjetër dhe ai e di se të gjitha rrugët e çojnë përsëri te rivali Fury.

“Dillian Whyte apo Tyson Fury? Epo, 100% Tyson Fury”, këmbënguli Joshua, i cili e çoi rekordin e tij në 25-3, me 22 nokaut.

“Kjo është tenxherja e arit. Ky është kampioni i botës në peshat e rënda ËBC. Kjo është ajo për të cilën bëhet fjalë, kështu që padyshim Tyson Fury”, tha Joshua.

“Po (një tjetër luftë nxehëse) do të ishte ideale, pas atij pushimi të gjatë, për t’u aktivizuar. Por ndonjëherë shfaqet një mundësi dhe ju duhet ta kapni atë me të dyja duart”.

“Në këtë kuptim, nëse paraqitej mundësia dhe trajneri dhe ekipi pajtohen se është një mundësi e mirë, unë do ta shfrytëzoja dhe do ta kapja me të dyja duart, 100%. Bota e boksit ka nevojë për të”.