Johnson nuk sheh kthim të marrëdhënieve normale me Putinin - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Johnson nuk sheh kthim të marrëdhënieve normale me Putinin

NULL NULL
2 months më parë

Boris Johnson ka thënë se nuk mendon se marrëdhëniet me Vladimir Putin mund të “rinormalizohen” duke akuzuar liderin rus për “shkelje të rëndë” të të drejtave të njeriut dhe ligjit ndërkombëtar me pushtimin e tij në Ukrainë.

“Unë mendoj se pendimi do të jetë shumë i vështirë për Vladimir Putin tani”, tha kryeministri në një intervistë të regjistruar dje teksa ai vizitoi Finlandën dhe Suedinë për të nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi ushtarak.

“Asgjë nuk është e pamundur, mendoj, por thjesht nuk mund të shoh për jetën se si mund të rinormalizojmë marrëdhëniet me Putinin tani. Ai ka shkelur rëndë të drejtat e njeriut, ligjin ndërkombëtar. Ai është fajtor për një sulm absolutisht barbar ndaj një vendi krejtësisht të pafajshëm. Dhe të rinormalizohej do të ishte të bënim gabimin që bëmë në vitin 2014 (pas aneksimit të Krimesë). Dhe nëse ukrainasit do të bënin ndonjë lloj marrëveshjeje me Putinin tani, rreziku është që ai do të bënte saktësisht të njëjtën gjë, dhe ata e dinë këtë. Pra, përgjigja e shkurtër është jo. Nuk ka rinormalizim dhe Anglia është shumë e qartë për këtë”.

Britania e Madhe është zotuar se do t’i vijë në ndihmë Suedisë dhe Finlandës nëse të dyja vendet sulmohen, transmeton Klankosova.tv.