Jesse Eisenberg e ka ditëlindjen - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Jesse Eisenberg e ka ditëlindjen

NULL NULL
05/10/2015

Jesse Adam Eisenberg u lind në Queens, New York në vitin 1983, dhe u rrit në East Brunswick Township, New Jersey. Nëna e tij, Amy (Fishman), është një klloune profesioniste e cila merr pjesë në festa të ditëlindjeve të fëmijëve. Babai i tij Barry Eisenburg është profesor. Jesse ka dy motra, Kerri dhe Hallie Kate Eisenberg.

Familja e tij është çifute nga Polonia, Rusia dhe Ukraina, transmeton Klan Kosova.

Ai ishte në East High School Brunswick, por ai nuk e gëzoi në të vërtetë shkollën. Nga mosha 10, ai interpretoi në teatrin e fëmijëve. Jesse kishte rolin e tij të parë profesionist në një lojë të “The Gathering”.

Roli i tij i parë televiziv erdhi në vitin 1999 me Get Real (1999), por shfaqja u anulua në vitin 2000. Në vitin e tij të lartë të shkollës së mesme, ai u njoh me rolin e tij të parë të filmit në Roger Dodger (2002). Ai fitoi një çmim për “Aktorin më të ri premtues”, në festivalin e filmit San Diego.

Roli i tij më i madh erdhi në Zombieland (2009). Në vitin 2010, ai ishte i nominuar për aktorin më të mirë në Golden Globes dhe Academy Awards për rolin e tij të krijuesit të Facebook-ut, Mark Zuckerberg, në filmin, The Social Network (2010).

jesse-eisenberg_612x380_0