Japonia do të dërgojë një avion ushtarak për t'i evakuuar qytetarët e vet nga Sudani - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Japonia do të dërgojë një avion ushtarak për t’i evakuuar qytetarët e vet nga Sudani

NULL NULL
19.04.2023 09:09
Sudan

Japonia po planifikon të dërgojë një avion ushtarak për të evakuuar qytetarët e vet nga Sudani në mes të luftimeve vdekjeprurëse.

Zëdhënësi i qeverisë japoneze Hirokazu Matsuno tha se që nga e mërkura, kishte 60 shtetas japonezë të bllokuar në Sudan.

Ai tha se qeveria do të bëjë “maksimumin e saj për të garantuar sigurinë e banorëve japonezë në Sudan, duke përfshirë sigurinë dhe evakuimin e shtetasve japonezë, në bashkëpunim të ngushtë me G7 dhe vendet e tjera të mëdha”, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Rreth 200 njerëz janë vrarë në dhunën e vazhdueshme midis ushtrisë sudaneze dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë Paraushtarake.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.