Japonia dënon tërheqjen e Rusisë nga bisedimet e traktatit të paqes - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Japonia dënon tërheqjen e Rusisë nga bisedimet e traktatit të paqes

NULL NULL
3 months më parë

Japonia kritikoi të martën vendimin e Rusisë për t’u tërhequr nga bisedimet dypalëshe të traktatit të paqes dhe për të pezulluar projektet e përbashkëta ekonomike në lidhje me ishujt e diskutueshëm.

Rusia dhe Japonia ende nuk i kanë përfunduar zyrtarisht armiqësitë e Luftës së Dytë Botërore për shkak të përplasjes mbi ishujt që ndodhen pranë ishullit më verior të Japonisë, Hokkaido. Ata njihen në Rusi si Kurilët dhe në Japoni si Territoret Veriore.

Vendimi i Moskës për t’u tërhequr nga bisedimet vjen si hakmarrje ndaj sanksioneve të vendosura nga Tokio për pushtimin rus të Ukrainës, përcjell Klankosova.tv

Ishujt u pushtuan nga Bashkimi Sovjetik në fund të Luftës së Dytë Botërore dhe Rusia pretendon se blerja ishte po aq e drejtë sa çdo ndryshim ndërkombëtar i kufijve pas luftës. Japonia e ka kundërshtuar këtë.

“E gjithë kjo situatë është krijuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia dhe përgjigja e Rusisë për ta shtyrë këtë në marrëdhëniet Japoni-Rusi është jashtëzakonisht e padrejtë dhe krejtësisht e papranueshme”, tha kryeministri japonez Fumio Kishida.

Japonia ka vendosur këste sanksionesh ndaj 76 individëve rusë, shtatë bankave dhe 12 organeve të tjera, duke përfshirë zyrtarë të mbrojtjes dhe eksportuesin shtetëror të armëve, Rosoboronexport.