Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Japonezët nuk e kanë problem ta kalojnë ditën në diell sepse e përdorin këtë truk

NULL NULL
10.07.2024 15:17
Japonezët
Foto: EPA

Temperatura mesatare e ajrit në Japoni në verë arrin në 27 gradë. Muaji më i nxehtë është gushti, por korriku është gjithashtu i nxehtë. Në të njëjtën kohë, është e vështirë të shihet se çdo banor i Japonisë e ka të vështirë të përballet me të nxehtin. Në Tokën e Diellit që po lind, ata dinë të sillen me temperaturat e larta.

Përveç ngrënies së ushqimit të lehtë, pirjes së shumë lëngjeve dhe veshjes së veshjeve të lehta, natyrale me ngjyra të çelura, japonezët mbajnë gjithmonë çadra. Përveç kësaj, ata kanë një tjetër truk që funksionon edhe në +40.

Rezulton se një shall i thjeshtë i ndritshëm mund t’ju ndihmojë vërtet të qëndroni të qetë. Japonezët fillimisht e vendosin në ujë të ftohtë, më pas e lidhin rreth qafës.

Domethënë, qafa është një zonë refleksogjene. Enët e mëdha të gjakut janë të përqendruara në të dhe një shall i lagur sjell lehtësim nga nxehtësia. Që metoda funksionon vërtet vërtetohet nga fakti se në disa dyqane sot mund të blini shalle me efekt ftohës.

Përveç si më sipër, është e rëndësishme të shmangni qëndrimin në diell ndërmjet orës 10:00 dhe 17:00.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.