Jacobson inspekton punimet në Kala - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Jacobson inspekton punimet në Kala

NULL NULL
27.04.2015 12:41

Ambasadroja amerikane Tracey Ann Jacobson ka vizituar sot Kalanë e Prizrenit.

Atje Jacobson shkoi për të parë nga afër punimet që po bëhen për restaurimin e kalasë projekt për të cilin ambasada amerikane ka dhënë 700 mijë dollarë.

Projekti i cili ka filluar sivjet, e do të përfundojë më 2017 është ndarë në tri faza.

Ambasadorja tha se ndihma e dhënë, përkatësisht puna në restarurimin e kalasë po bëhet për të treguar se ambasada amerikane është për të ruajtur trashëgiminë kulturore, dhe atë jo vetëm të këtyre objekteve, por edhe të kishave e xhamive.

Për këtë projekt, për vitin 2015, 200 mijë euro i ka ndarë edhe Ministria e Kulturës.