Ja pse duhet të dalim jashtë sapo të zgjohemi - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ja pse duhet të dalim jashtë sapo të zgjohemi

NULL NULL
08.03.2023 09:53
Drita e diellit

Sipas neuroshkencëtarit nga Stanfordi, Andreë Huberman, një nga gjërat më të mira që mund të bëjmë për shëndetin tonë mendor është të dalim jashtë dhe të kapim disa rreze kur zgjohemi për herë të parë.

Ka shumë gjëra që mund t’i kërkoni me ngulm kur zgjoheni në mëngjes, si telefoni juaj, një filxhan kafe ose një furçë dhëmbësh për të kursyer kalimtarët e pafajshëm nga fryma juaj me erë të keqe.

Por nëse jeni si neuroshkencëtari i Stanfordit, Andreë Huberman, me siguri do t’i arrini këpucët tuaja që të mund të vraponi menjëherë jashtë dhe të merrni pak dritë dielli. Po, marrja e një dielli të shpejtë në mëngjes është një nga mënyrat më të mira dhe më të lehta të shëndetit për të përmirësuar shpejt shëndetin tuaj mendor dhe fizik, shkruan revista Mel, transmeton Klankosova.tv.

Në një episod të emisionit Tim Ferriss, Huberman shpjegoi se shikimi i dritës së diellit, në mënyrë ideale pa syze dielli, për dy deri në 10 minuta pas zgjimit është një zakon jetësor për t’u zhvilluar, kryesisht sepse shkakton lirimin e parë të dopaminës gjatë ditës. Për më tepër, nga atje, pak stërvitje, ushqim dhe ndërveprim me njerëzit ose kafshët shtëpiake mund t’ia bëjnë me dije trurit dhe trupit tuaj se jeni gati për të filluar ditën.

Kur bëhet fjalë për vendosjen e orës sonë cirkadiane, drita është kritike, pasi ajo çliron hormonin e stresit, kortizol, i cili vepron si një “sinjal zgjimi dhe do të promovojë zgjimin dhe aftësinë për t’u fokusuar gjatë gjithë ditës”, sipas Huberman. Megjithëse kortizoli ka fituar një reputacion të keq për lidhjet me shtimin në peshë dhe një sërë çështjesh shëndetësore të lidhura me stresin, Huberman thekson se ky çlirim i kortizolit do të ndodhë pavarësisht të gjithave. Dhe kështu, zgjimi me ndihmën e disa rrezeve të diellit e kanalizon atë për të mirë.

Hulumtime të tjera kanë treguar se ekspozimi ndaj dritës gjatë natës – zakonisht nga telefonat ose kompjuterët tanë – mund të prishë orën tonë të kortizolit, duke rritur rrezikun për depresion dhe probleme të tjera të shëndetit mendor. Por duke e zhvendosur sasinë e kortizolit në fillim të ditës nëpërmjet ekspozimit ndaj dritës së mëngjesit, mund të jeni në gjendje të lehtësoni disa nga simptomat e depresionit, duke marrë gjithashtu atë lirim të shtuar të dopaminës, transmeton Klankosova.tv.

Pra, nuk ka të bëjë aq shumë e atë se duhet të ngrihesh dhe të shkëlqesh, por të ngrihesh dhe të marrësh pak diell.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS