Ja përse është mirë të konsumoni fruta të thata në mëngjes

Ja përse është mirë të konsumoni fruta të thata në mëngjes

NULL NULL
4 weeks më parë

Është e rëndësishme të filloni ditën me një pjatë të shëndetshme dhe energjike. Si e tillë, nuk ka asgjë si konsumimi i fibrave dhe antioksidantëve në mëngjes. Dhe nëse po pyesni se si ta bëni këtë, nutricionistes Lovneet Batra kohët e fundit iu përgjigj asaj pyetjeje, përcjellë Klankosova.tv.

“Mëngjeset zakonisht mund t’ju ​​ndreqin ose prishin ditën, apo jo? Si e nisni mëngjesin tuaj ka tendencë të ndikojë në pjesën tjetër të ditës, prandaj është e rëndësishme që ta filloni të freskët, të lumtur dhe të shëndetshëm për të pasur një ditë të mirë. Kështu që për të filluar mëngjeset e mia, preferoj të kem frtuta të thata pasi ato e forcojnë trupin tim dhe e lejojnë atë të funksionojë në mënyrën e duhur për pjesën tjetër të ditës, “tha ajo.

Sipas nutricionistes me fjalë të thjeshta, në vend që të zgjidhni një vakt të rëndë, duhet të filloni ditën me ushqime që janë të lehta, por ushqyese. Ajo preferon bajame dhe arra të njomura.

Bajame të njomura

Bajamja, nëse konsumohet në mëngjes, mund të rrisë kujtesën, të përmirësojë tretjen, të zvogëlojë kolesterolin pasi është e mbushur me proteina, vitaminë E dhe magnez. Gjithashtu, bajamet e njomura janë më të mira sepse lëvorja përmban taninë të cilat pengojnë thithjen e lëndëve ushqyese, raporton Indianexpress, transmeton Klankosova.tv.

Arra të njomura

Sipas Batra arra, mbreti i të gjitha frutave të thata, është e pasur me antioksidantë, proteina dhe yndyrna të shëndetshme. Ato janë shpallur si “ushqim i trurit” pasi ndihmojnë në përmirësimin e funksionimit të trurit. Më tej, arrat janë një burim i mirë i kalciumit, kaliumit, hekurit, bakrit dhe zinkut. Arrat e njomura rrisin metabolizmin, kontrollojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe ndihmojnë më tej në humbjen e peshës.