Ja cili është dallimi ndërmjet sapunëve organikë dhe atyre normalë

Ja cili është dallimi ndërmjet sapunëve organikë dhe atyre normalë

NULL NULL
2 months më parë

Ne të gjithë mund të mendojmë se është vetëm sapun, diçka që ndihmon në larjen e papastërtive dhe na bën të ndihemi të freskët. Por a është kështu? “Epo, përgjigjia e shkurtër është, absolutisht jo!” thotë Namrata Reddy, bashkëthemeluese e Satliva.

“Mendoni për sapunin si një komponent të rutinës tuaj të përditshme që ka potencialin të depërtojë në çdo pore në çdo centimetër të lëkurës, dhe pastaj pyesni veten, çfarë do të donit – kimikate dhe detergjentë të ashpër ose vajra natyrore ushqyese? Ky është përfundimisht dallimi i madh midis sapunëve organikë dhe atyre ‘normalë’, ”tha Reddy.

Më poshtë, ajo ndan disa dallime themelore dhe thelbësore të sapunëve organikë dhe normalë, raporton Indianexpress, transmeton Klankosova.tv.

  • Sapunët organikë janë më të qëndrueshëm: Thelbi i produkteve organike është se materiali i tyre burimor prodhohet pa shtimin e pesticideve kimike dhe plehrave, kjo do të thotë se në mbështetjen e këtyre përpjekjeve ne po kontribuojmë për tokën, ujin dhe ajrin më të shëndetshëm.
  • Sapunët organikë janë më të sigurt për t’u përdorur: ‘Sapunët normalë’ përdorin detergjentë të bazuar në sulfate për të krijuar efektin e shkumës. Reddy tregon se kjo nuk është asgjë më shumë se një truk marketingu, sepse në realitet nuk është një shkumë e trashë që pastron lëkurën, por vajrat natyralë që mund të depërtojnë thellë dhe të pastrojnë poret tuaja nga toksinat kimike. Sapunët organikë shpesh përbëhen nga vajra natyralë, si kokosi dhe farat e kërpit, të gjitha këto kanë potencialin të depërtojnë në poret tuaja dhe të pastrojnë lëkurën nga brenda jashtë.

“Kur blini sapunë organikë sigurohuni që të kërkoni paketim të qëndrueshëm dhe të drejtat e prodhuesit, pastaj shpërblejeni veten me një banjë luksoze me një produkt që do të bëjë magji në lëkurën tuaj, duke e hidratuar atë nga brenda, duke e pastruar nga toksinat dhe duke e mbajtur të re, të qetë dhe e freskët, “tha ajo.