Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Izraeli kërcënon të tërhiqet nga Eurovizioni nëse kënga refuzohet

NULL NULL
25.02.2024 22:06
Eden Golan do të performoj në Eurovision

Izraeli ka paralajmëruar se mund të tërhiqet nga Festivali i Këngës së Eurovizionit të këtij viti, nëse organizatorët refuzojnë tekstet nga hyrja e tij si shumë politike.

Eden Golan dhe kënga e saj “October Rain” u zgjodhën për të konkurruar në konkursin vjetor, i cili po mbahet në maj në Malmo të Suedisë, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Raportet e mediave kanë sugjeruar se kënga, e cila është kryesisht në anglisht me disa fjalë hebraike, i referohet sulmit të 7 tetorit.

Kjo mund të nënkuptojë se balada dhe këngëtarja e saj 20-vjeçare ruso-izraelite bien në kundërshtim me rregullat e Eurovizionit, të cilat ndalojnë deklaratat politike.

Unioni Evropian i Transmetuesve tha se ishte “aktualisht në procesin e shqyrtimit të teksteve” dhe një vendim përfundimtar ende nuk ishte marrë.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.