Izrael: Më shumë se 500 mijë persona janë vaksinuar me dozën e katërt të vaksinës kundër COVID-19

Izrael: Më shumë se 500 mijë persona janë vaksinuar me dozën e katërt të vaksinës kundër COVID-19

NULL NULL
1 week më parë

Ministria e Shëndetësisë e Izraelit deklaroi, të premten, se ka administruar një dozë të katërt vaksine për më shumë se 500,000 njerëz.

Shteti filloi të administrojë përforcues të dytë për më të cenuarit, në fund të muajit të kaluar dhe më vonë filloi t’i ofronte ato për të gjithë mbi 60 vjeç.

Autoritetet shpresojnë se përforcuesit shtesë do të zbutin një valë infeksionesh të nxitura nga varianti Omicron. Shifrat e Ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se Izraeli aktualisht ka rreth 250 mijë raste aktive. Por vetëm 317 pacientë renditen si të sëmurë rëndë, shumë më pak se në valët e mëparshme, shkruan Apnews, transmeton Klankosova.tv.

“Fushata e fundit e vaksinave të Izraelit ka arritur një tjetër moment historik. Faleminderit gjysmë milioni izraelitëve që morën dozën e katërt të vaksinës kundër COVID-19 dhe duke bërë kështu, na ndihmoni për të na mbajtur të gjithëve më të sigurt,” tha kryeministri Naftali Bennett në një deklaratë.

Izraeli ishte ndër vendet e para që nxori vaksinat një vit më parë dhe filloi të ofrojë gjerësisht doza të treta verën e kaluar, në një përpjekje për të përmbajtur variantin Delta. Gati gjysma e popullsisë ka marrë të paktën një injeksion përforcues.

Vendi me afro 9.5 milionë banorë ka raportuar 8 mijë e 298 vdekje nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë.