Italia përdori pamje të Sllovenisë për turizëm, shpërthejnë talljet në internet - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Italia përdori pamje të Sllovenisë për turizëm, shpërthejnë talljet në internet

NULL NULL
25.04.2023 22:26
Italia

Ministria e Turizmit e Italisë është përballur me tallje pas publikimit të një videoje zyrtare për të tërhequr turistë në Itali me pamje të njerëzve në Slloveni duke pirë verë sllovene.

Videoja, pjesë e një fushate prej 9 milionë eurosh, e prodhuar nga grupi i komunikimit Armando Testa, u tall gjerësisht nga kritikët dhe në mediat sociale edhe para se të dilte se një pjesë e saj ishte xhiruar jashtë vendit.

E titulluar “Open to Meraviglia”, videoja përmban një version të kompjuterizuar “ndikues” të Venusit, një simbol i artit italian, siç përshkruhet nga Sandro Botticelli në kryeveprën e tij të Rilindjes “Lindja e Venusit”.

“Venus” shumë moderne, veshur me një minifund, shfaqet duke ngrënë pica dhe duke paraqitur disa nga atraksionet kryesore turistike të Italisë si Koloseumi në Romë ose Katedralja e Firences.

Historiani i artit Tomaso Montanari e quajti fushatën reklamuese “groteske” dhe një humbje “të turpshme” parash, ndërkohë që videoja u hodh poshtë nga përdoruesit e platformave italiane të mediave sociale, shkruan The Guardian, përcjell Klankosova.tv

Pamjet më të diskutueshme tregojnë një grup të rinjsh duke buzëqeshur në një oborr të ndriçuar nga dielli duke pirë verë në atë që paraqitet si një skenë tipike italiane. Megjithatë, shikuesit me sy shqiponjë vunë re se oborri në fjalë është në të vërtetë në rajonin Cotar të Sllovenisë, afër kufirit italian, dhe shishja në tavolinë ka një etiketë të verës Cotar.

Grupi i komunikimit Armando Testa nuk ishte menjëherë i disponueshëm për të komentuar.

Ministrja italiane e turizmit, Daniela Santanche, një anëtare e partisë së ekstremit të djathtë Vëllezërit e Italisë të kryeministres Giorgia Meloni, i quajti kritikët e videos “snob” dhe tha se përshkrimi i Venusit si një ndikues kishte për qëllim tërheqjen e të rinjve.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.