Isufaj: S’kam ndërhyrë kurrë në punën e Blakajt - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Isufaj: S’kam ndërhyrë kurrë në punën e Blakajt

NULL NULL
07/09/2018

Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës (KPK), Blerim Isufaj, tha se nse kurrë nuk ka ndërhyrë në punë e prokurorit special Elez Blakaj, i cili dha dorëheqje muajin e kaluar.

Ai u pyet edhe për akuzat e bëra nga Blakaj për pengim gjatë detyrës, por kreu i KPK-së nuk deshi të komentojë më shumë duke thënë se nuk ka ndërhyrë e as nuk ndërhy në punën e asnjë prokurori, raporton Ekonomia Online.

“S’kam koment, nuk kam ndërhyrë as nuk ndërhy kurrë”.

KPK në rend dite kishte njoftimin për dorëheqjen e Blakajt, por kur i erdhi rendi kësaj pike mbledhja u mbajt me dyer të mbyllura.

Isufaj po thotë se aty nuk u komentua më shumë veç se anëtarët e KPK-së u njoftuan për dorëheqjen e prokurorit të dorëhequr.

“Dorëheqja e Elez Blakaj as nuk është diskutuar, vetëm janë njoftuar për atë dorëheqje”.

Blakaj që po hetonte keqpërdorimet me listat e veteranëve dha dorëheqje, duke u arsyetuar për presionin e bërë nga ana e krerëve të institucioneve dhe Kryeprokurori i Shtetit Aleksandër Lumezi.

Kurse Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi kishte deklaruar se Blakaj nuk kishte asnjëherë përmendur kërcënimet.

Në një letër të gjatë, Blakaj kishte vendosur ti drejtohej të gjithëve në lidhje me dorëheqjen e tij, raporton EO, transmeton Klan Kosova.

Që nga dorëheqja e Blakajt në Prishtinë shoqëria civile ka organizuar tri protesta duke kërkuar dorëheqjen e Lumezit dhe zgjedhje të reja.