ISIS i pret kokën kroatit në Egjipt - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

ISIS i pret kokën kroatit në Egjipt

NULL NULL
08/08/2015

Burime brenda militantëve të Shtetit Islamik në gadishullin Sinai të Egjiptit, kanë konfirmuar se kanë vrarë 30 vjeçarin, Tomislav Salopek, një topograf kroat që punonte në industrinë e naftës dhe gazit për një kompani franceze në Egjipt, transmeton Klan Kosova.

Salopek ishte rrëmbyer në Kajro muajin e kaluar.

Shteti Islamik i kishte kërkuar qeverisë egjiptiane që t’i lironte gratë e ndaluara myslimane, përndryshe ata do ta vrisnin Salopek-un të premten.

Incizimet e kokës së prerë të Tomislav Salopek janë publikuar, por autetinciteti i tyre nuk është zbuluar ende.

Salopek ishte rrëmbyer nga ISIS-i me 22 korrik, përderisa po shkonte nga puna në shtëpi. Ai ishte ndaluar nga një grup burrash të armatosur të cilët e detyruan që të dalë nga vetura dhe të shkonte me ta në një drejtim të panjohur.