Ishujt Vanautu goditen nga dy tërmete dhe ciklone të njëpasnjëshme - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ishujt Vanautu goditen nga dy tërmete dhe ciklone të njëpasnjëshme

NULL NULL
03.03.2023 08:20
vanautu termet ciklon

Vendi i Paqësorit Vanuatu ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, pasi është përfshirë nga dy tërmete dhe dy ciklone në po aq ditë.

Tërmetet me magnitudë 6.5 dhe 5.4 goditën të premten, vetëm një ditë pasi cikloni Judy përfshiu ishujt, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Stuhia e kategorisë së katërt shkaktoi dëme dhe përmbytje në të gjithë vendin. Ende nuk raportohet për viktima.

Vendasit tani po përgatiten për një tjetër stuhi të madhe tropikale – cikloni Kevin do të arrijë të premten.

Qindra njerëz u larguan në qendrat e evakuimit në Port Vila përpara stuhisë, e cila parashikohet të rritet në një ciklon të kategorisë së katërt me erëra 130 km/h deri në momentin që do të arrijë në kryeqytet të premten mbrëma.

“Jemi një popull që e merr veten shpejt. Do ta kalojmë këtë”, i tha kryeministri i Vanuatut, Ismael Kalsakau transmetuesit “RNZ Pacific” të premten.

Punonjësit e ndihmës e kanë përshkruar situatën si të paprecedentë.

“Është çmenduri, Vanuatu është mësuar me fatkeqësitë natyrore, por mendoj se kjo është hera e parë që ka dy ciklone një pas një”, tha Eric Durpaire i UNICEF-it, sipas agjencisë së lajmeve AFP.

Të mërkurën, cikloni Judy prishi çatitë, përmbyti rrugët dhe shkuli pemët pasi shkatërroi një rrugë nga veriu në jug përmes ishujve. Erërat arritën në 200 km/h.

Moti i ashpër që godet kombin ishull vjen pasi misioni i Vanuatut në OKB të enjten siguroi një mocion historik për t’i kërkuar Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të përcaktojë se çfarë përgjegjësie ligjore kanë vendet për ndryshimin e klimës dhe ndikimet e saj.

Vanuatu tha se sigurimi i mbështetjes së 105 kombeve të tjera – përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Kanadanë dhe Australinë – për të bashkë-sponsorizuar mocionin kishte qenë një “përpjekje herkuliane diplomatike”. Kina dhe SHBA-ja – dy nga emetuesit më të mëdhenj të karbonit në botë – nuk nënshkruan. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS