Ish-zyrtari i Trump për bastisjen: Presidentët s’mund të marrin asgjë të rëndësishme kur largohen - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ish-zyrtari i Trump për bastisjen: Presidentët s’mund të marrin asgjë të rëndësishme kur largohen

NULL NULL
09/08/2022

Ish-zyrtari i Departamentit Amerikan të Shtetit, David Tafuri, ka folur rreth bastisjes së shtëpisë së ish-presidentit amerikan, Donald Trump, nga FBI.

Ai tha se asnjë president nuk mund të marrë asnjë informacion të klasifikuar nga një zonë e klasifikuar apo kasafortë.

Tafuri për BBC tha se dokumentet e rëndësishme mund të qëndrojnë vetëm në vende të klasifikuara të cilat janë të autorizuara për t’i mbajtur ato, si në qeveri apo vende të mbikëqyrura.

“Pra, kur një president nuk është më president, ai largohet nga detyra, ai bëhet përsëri civil, ai nuk ka të drejtë të marrë asgjë që klasifikohet”, është shprehur Tafuri, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv

Në lidhje me këtë ka folur edhe djali i dytë i ish-presidentit Trump, Eric Trump, i cili tha se i ati në kasafortë ruante vetëm fragmente apo “shënime nga ne”.

Ai shtoi se babai i tij ka qenë “shumë bashkëpunues” dhe ka pasur një “politikë të hapur” për këdo që dëshiron të bëjë kërkime.