Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, javën e ardhshme të nis fushatën

NULL NULL
31.05.2023 22:17
mike pence

Ish-zëvendëspresidenti republikan, Mike Pence, i cili shkaktoi zemërimin e Donald Trumpit duke refuzuar të mbështesë përpjekjet e tij për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020, do të hyjë në garën presidenciale të vitit 2024 kundër ish-shefit të tij më 7 qershor, i thanë Reutersit dy burime të njohura me situatën, transmeton Klan Kosova.

Pence do ta nisë fushatën e tij me një video dhe një fjalim në shtetin e Iowa-s, thanë burimet.

Një konservator social i vendosur, që qëndroi pranë Trumpit gjatë gjithë kohës në zyrën e tij, Pence është distancuar gjithnjë e më shumë nga ish-presidenti republikan që nga humbja e tij në zgjedhje, duke thënë se inkurajimi i Trumpit për rebelët që sulmuan Kapitolin e ShBA-së më 6 janar 2021, e vendos atë dhe familjen e tij në rrezik.

Trump ka një epërsi masive në votime në një fushë republikane që tani ka më shumë se gjashtë kandidatë të deklaruar, një dinamikë që mund të ndajë opozitën primare kundër ish-presidentit. Më 1 qershor, mesatarja e sondazheve të Pence në fushën republikane ishte më pak se 4%, krahasuar me 53% të Trumpit, sipas një mesatareje të sondazheve të RealClearPolitics.

Pence ka vazhduar të përqafojë shumë nga politikat e Trumpit, ndërkohë që e portretizon veten si një alternativë e paanshme dhe e orientuar nga konsensusi. Ai gjithashtu i ka bërë thirrje më drejtpërdrejt komunitetit të krishterë ungjillor, pasi ka kaluar kohë të konsiderueshme në muajt e fundit duke vizituar mega-kisha anembanë vendit.

Suksesi i fushatës së tij do të varet nga fakti nëse ai mund të tërheqë mjaftueshëm mbështetës të politikave të Trumpit, të cilët janë të përjashtuar nga retorika dhe sjellja e ish-presidentit për të ndërtuar një koalicion të qëndrueshëm. Pence – ish-guvernator i Indianës dhe një herë udhëheqës partie në Dhomën e Përfaqësuesve të ShBA – do të testojë gjithashtu “oreksin” e votuesve për një republikan në një parti ku votuesit janë kthyer gjithnjë e më shumë te të huajt.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.