Ish-kryediplomatët e shohin liberalizimin si gëzim për qytetarët dhe proces të vonuar për politikën - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ish-kryediplomatët e shohin liberalizimin si gëzim për qytetarët dhe proces të vonuar për politikën

NULL NULL
nga Njomza Pllana 18.04.2023 15:09

Pritja dhe pengesat për liberalizimin e vizave për kosovarët kanë marrë fund të martën e 18 prillit, pasi Parlamenti Evropian miratoi vendimin final duke iu mundësuar qytetarëve të Republikës së Kosovës lëvizjen e lirë nëpër Schengen që përbëhet nga 27 shtete, që nga 1 janari i 2024-ës.

Miratimi u bë pa votim pasi asnjë eurodeputetë nuk pati kundërshtim për heqjen e vizave të kosovarëve.

Me hapin e sotëm iu dha fund pritjes mbi 12 vjeçare të kosovarëve për lëvizje të lirë nëpër Evropë, njofton Klankosova.tv.

Lajmi i madh për Kosovën u mirëprit nga ish-kryediplomatët e vendit, Enver Hoxhaj, Meliza Haradinaj-Stublla dhe Skender Hyseni.

Ata për Klankosova.tv deklaruan se kjo është një ditë e madhe e gëzimi për qytetarët e Republikës së Kosovës.

Ish-ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, për Klankosova.tv tha se vendimi i sotëm është i duhuri veçse qytetarët e kanë merituar atë që nga viti 2016.

“Vendimi i sotëm është vendim shumë i domosdoshëm dhe i duhur, por i vonuar meqë qytetarët e Kosovës e kane merituar liberalizimin e vizave para disa vitesh, më 2016 apo nga 2018-ta”, deklaroi Hoxhaj.

Madje, Hoxhaj nuk e ka as edhe një dyshim se ky proces mund të zgjatet përtej 1 janarit të 2024-ës.

“Çdo gjë duhet të përfundojë deri në fund të 2023-ës dhe vitin e ardhshëm udhëtojmë pa viza. Lajm i mirë për qytetarët, por arritjet e vonuara për politikën nuk janë arritjet” u shpreh Hoxhaj për Klankosova.tv.

Enver Hoxhaj

Ish-shefja e diplomacisë kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla, vlerëson se ky është lajm i mirë për qytetarët dhe Republikën e Kosovës anise sipas saj hasi në padrejtësi tash e 12 vjet.

“Padyshim se është lajm i mirë për qytetarët, por edhe për Republikën e Kosovës në përgjithësi, si një vend që rrugëtimin evropian e ka pasur të paalternativë pavarësisht diskriminimit e padrejtësive për 12 vjet kushtëzime e politizime të vazhdueshme të një procesi të thjeshtë teknik” tha Haradinaj-Stublla.

Mes tjerash, ish e para e diplomacisë kosovare thotë se arritja e kësaj dite është kontribut i të gjitha qeverive kosovare.

“Kontributi i secilës qeveri për liberalizimin është kurorëzuar me sukses sot, prandaj e rëndësishme është ecja përpara e Kosovës dhe qytetarëve të saj, e jo ngarendja për merita të politikanëve individualë”, potencoi Haradinaj-Stublla.

Meliza Haradinaj

Përtej rëndësisë së këtij vendimi edhe ish-kryediplomati Skender Hyseni thotë se Kosova e kosovarët e kanë merituar moti këtë liri të lëvizjes.

“Mendoj se i gjithë procesi do të përfundojë më 1 janar të 2024-ës, si proces është shumë i vonuar madje tej mase, por më mirë vonë sesa hiq”.

“Nuk ka pasur nevojë që i gjithë ky proces të zvarritet kaq gjatë për shkak të pengesave të nga partitë opozitare që nga viti 2016. Është bërë punë e madhe por Kosova këtë vendim e ka merituar moti”, u shpreh Hyseni

Por, për dallim nga të tjerët, Hyseni thotë se partia në pushtet nuk duhet të marrë merita pasi sipas tij është e njëjta që e ka vonuar këtë proces për plotë 7 vjet.

“Partia në pushtet po merr merita, por është e njëjta fajtore që procesi është vonuar për plotë 7 vjet”, deklaroi Hyseni.

Skender Hyseni

Ndërkaq, ish-kryediplomati tjetër, Behgjet Pacolli, reagoi për këtë vendim nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale.

“Urime të gjithë qytetarëve të Kosovës! Një ditë historike për vendin tonë. Edhe pse e vonuar! Eurodeputetët më në fund miratojnë liberalizimin e vizave me Kosovën. Nga 1 janari lëvizim të gjithë të lirshëm! Akti do të nënshkruhet sot në ligj nga presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola dhe Presidenca suedeze e BE-së”, ka shkruar Pacolli në Facebook.

Behgjet Pacolli

Kurse, ministrja aktuale e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, liberlizimin e vizave e konsideron si ditë gëzimi për Kosovën ashtu edhe për Bashkimin Evropian.

“Një ditë gëzimi për Kosovën dhe BE-në.Sot, Parlamenti Evropian më në fund vendosi liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. PE-ja ka qëndruar me ne në çdo hap gjatë gjithë viteve. Sot falënderova anëtarët kryesorë të PE-së për mbështetjen e tyre vendimtare”.

“Së bashku jemi Evropë”, ka shkruar Gërvalla në Twitter.

Donika Gervalla

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.