Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Iron Dome, sistemi mbrojtës i Izraelit që shkatërroi 90% të raketave të Hamasit (VIDEO)

NULL NULL
12.10.2023 12:16
06 August 2022, Israel, Sderot: The Iron Dome anti-missile system fires an interceptor missile as rockets are launched from Gaza towards Israel. Photo by: Ilia Yefimovich/picture-alliance/dpa/AP Images

Ndërsa mijëra raketa kanë rënë mbi Izraelin, vendi është mbështetur edhe një herë në sistemin Iron Dome (Kupola e Hekurt) për të mbrojtur qytetarët e tij.

Sistemi i mbrojtjes raketore është një nga mjetet më të rëndësishme në arsenalin e Izraelit dhe ka shpëtuar jetë të panumërta civilësh gjatë konflikteve të ndryshme në dekadën e fundit, thonë analistët, transmeton klankosova.tv.

Është shumë efektiv, shkruan CNN, ndërsa theksohet se Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë se sistemi kishte një shkallë suksesi prej 95.6% gjatë një rakete të lëshuar nga Xhihadi Islamik në maj.

Iron Dome është projektuar për të rrëzuar predha që vijnë.

Ai është i pajisur me një radar që zbulon raketat dhe më pas përdor një sistem komandimi dhe kontrolli që llogarit shpejt nëse një predhë në hyrje përbën një kërcënim ose ka të ngjarë të godasë një zonë të papopulluar.

Nëse raketa përbën një kërcënim, Iron Dome lëshon raketa nga toka për t’i shkatërruar në ajër.

Sistemi i lëvizshëm i mbrojtjes ajrore përbëhet nga 10 bateri që secila mban tre deri në katër raketa lëshuese të manovrueshme.

Vendosja e tyre strategjike siguron një pengesë mbrojtëse kundër raketave, mortajave dhe dronëve për deri në 60 milje katrore të zonave të populluara dhe Izraeli në të kaluarën është mburrur me një shkallë suksesi mbi 90%.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.