Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Irlanda bëhet vendi i parë që kërkon etiketa paralajmëruese për kancerin në alkool

NULL NULL
23.05.2023 12:07
irlanda pijet

Irlanda ka miratuar një ligj të ri që e bën atë vendin e parë në botë që kërkon etiketa paralajmëruese për kancerin në pijet alkoolike.

Ministri i Shëndetësisë i këtij shteti, Stephen Donnelly, nënshkroi të hënën Rregulloren e Shëndetit Publik për Etiketimin e Alkoolit, e cila do të kërkojë etiketa që tregojnë përmbajtjen e kalorive, gramët e alkoolit, rreziqet e kancerit, sëmundjeve të mëlçisë dhe rreziqet e pirjes gjatë shtatzënisë.

Ligji, megjithatë, nuk do të hyjë në fuqi deri në maj të vitit 2026 për t’u dhënë kohë bizneseve të jenë në përputhje me rregullat.

“Unë kam nënshkruar rregulloret në mënyrë që … etiketat duhet të përmbajnë detaje të përmbajtjes së kalorive, gram alkool dhe rreziqet e sëmundjeve të mëlçisë dhe kancerit,” tha Donnelly në një deklaratë të veçantë për vendin të postuar në Twitter.

Donnelly vuri në dukje se etiketat e reja do të sillnin pijet alkoolike në përputhje me produktet e tjera që tashmë kërkohen të paraqesin rreziqe shëndetësore në paketim.

“Me atë informacion, ne mund të marrim një vendim të informuar në lidhje me konsumin tonë të alkoolit. Paketimi i produkteve të tjera ushqimore dhe pijesh tashmë përmbajnë informacione shëndetësore dhe, kur është e përshtatshme, paralajmërime shëndetësore. Ky ligj po i sjell produktet e alkoolit në përputhje me këtë”

Plani i diskutueshëm i etiketimit mori miratimin e mëparshëm nga Bashkimi Evropian dhe Organizata Botërore e Tregtisë pasi prodhuesit e pijeve alkoolike në mbarë botën u ankuan, por nuk arritën t’i detyronin agjencitë të ndërhynin dhe të bllokonin masën.

Etiketat e reja do të kërkohen në të gjitha pijet alkoolike dhe gjithashtu do të shfaqen në tabelat dhe ekranet brenda lokaleve dhe dyqaneve të pijeve.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.