Irinej: Kundër Kosovës në UNESCO e ftojmë edhe Vatikanin - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Irinej: Kundër Kosovës në UNESCO e ftojmë edhe Vatikanin

NULL NULL
08/08/2015

Kisha Ortodokse Serbe do t’i përgjigjet ftesë3s së Ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, duke u bashkuar anë përpjekjet diplomatike për të parandaluar pranimin e mundshëm të Kosvoës në Gjanecinë e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë –UNESCO.

Peshkopi i kishës Irinej, ka thënë se do të kërkojë mbështetjen e të gjitha kishave ortodokse motra në botë dhe të Vatikanit për këtë punë, pasi që as ky vend nuk e njeh Kosovën si sheth, transmeton Klan Kosova.

Për të përditshmen serbe Politika, ka thënë se Daçiq ka të drejtë në revoltimin e tij kundër qëllimit dinak për të përvetësuar trashëgiminë fetare ortodokse serbe. Ai ka thënë se është e papranueshme hyrja e Kosovës në UNESCO.