Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Irani e nis gjyqin ndaj punonjësit suedez të BE-së për spiunazh për Izraelin

NULL NULL
10.12.2023 18:38

Irani tha të dielën se kishte filluar gjyqin e një shtetasi suedez të punësuar nga Bashkimi Evropian, i cili akuzohet për spiunazh për Izraelin dhe korrupsion, një krim që dënohet me vdekje.

Suedia tha të shtunën se gjyqi kishte filluar ndaj Johan Floderus, i cili u arrestua në prill 2022 ndërsa ishte me pushime në Iran, por nuk tha se për çfarë akuzohej.

Agjencia e lajmeve Mizan e gjyqësorit iranian tha në një raport në internet të dielën se gjyqi i Floderus kishte filluar dhe se ai ishte paditur për  korrupsion, aktivitete të përhapura kundër sigurisë kombëtare dhe bashkëpunim të gjerë të inteligjencës me regjimin sionist, një referencë për Izraeli.

Korrupsioni një vepër e rëndë sipas ligjeve islamike të Iranit.

“Johan Floderus është arrestuar në mënyrë arbitrare dhe çdo akuzë është e rreme,” tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Suedisë në një koment të dërguar me email për Reuters të dielën.

“Ne ia kemi përcjellë këtë qartë Iranit në nivele dhe kohë të ndryshme, më e fundit ishte dje”.

Familja e Floderus ka thënë se ai u ndalua “pa ndonjë shkak të justifikueshëm apo proces të rregullt”, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.