Irani dhe Belgjika bëjnë shkëmbimin e të burgosurve - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Irani dhe Belgjika bëjnë shkëmbimin e të burgosurve

NULL NULL
26.05.2023 15:32
irani, belgjika, te burgosurit

Irani dhe Belgjika kanë liruar një punonjës të ndihmës dhe një diplomat të burgosur në vendet e njëri-tjetrit, respektivisht, në një marrëveshje të lehtësuar nga Omani, raporton Aljazeera, transmeton Klan Kosova.

Ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amirabdollahian, tha të premten se diplomati iranian Assadollah Assadi po kthehej në shtëpi, ndërsa kryeministri i Belgjikës, Alexander De Croo, tha se punonjësi i ndihmës Olivier Vandecasteele gjithashtu do të mbërrinte në Belgjikë.

Më herët, Ministria e Jashtme e Omanit kishte thënë se individët e liruar u transportuan nga Brukseli dhe Teherani në kryeqytetin e tij, Muscat, në përgatitje për kthimin e tyre në vendet e tyre përkatëse.

Amirabdollahian falënderoi Omanin për rolin e tij në sigurimin e lirimit të Assadit.

“Diplomati i pafajshëm i vendit tonë, i cili u ndalua ilegalisht në Gjermani dhe Belgjikë për më shumë se dy vjet kundër ligjit ndërkombëtar, tani është duke u kthyer në atdheun e tij”, shkroi ai në Twitter.

Në janar, Irani e kishte dënuar Vandecasteele-n me 40 vjet burg dhe 74 goditje me kamxhik, pasi e dënoi atë për spiunazh në një gjyq me dyer të mbyllura. Ai gjithashtu u gjobit me 1 milion dollarë.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.