Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Iphone 15 nga 22 shtatori i disponueshëm për blerësit

NULL NULL
14.09.2023 10:30

Apple ka zbuluar shtesat më të fundit në linjën e saj të iPhone, ndërsa gjigandi i teknologjisë përmirëson smartfonin e tij kryesor.

Ajo lançoi dy modele iPhone 15 Pro, plus dy telefona inteligjentë pak më të fuqishëm, iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus.

Telefonat inteligjentë më të fundit u zbuluan të martën në ngjarjen e lançimit të Apple, të quajtur “Wonderlust”, në Teatrin Steve Jobs në Apple Park në Kaliforni.

Ngjarja erdhi në një moment kyç për Apple pasi kërkesa globale për smartfonë të rinj bie në pikën më të ulët në një dekadë.

Apple gjithashtu është përballur me rënien më të gjatë të shitjeve të smartfonëve që nga viti 2016, pasi të ardhurat e iPhone ranë gjatë verës.

Cila është data e lëshimit për iPhone 15?

Gama më e fundit e iPhone-ve të Apple do të jetë e disponueshme për blerësit nga e premtja më 22 shtator.

Gjithçka që duhet të dini për iPhone 15 të ri

iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus: ngjyrat, kamerat dhe specifikat

Telefonat standardë iPhone 15 vijnë në dy madhësi: 154.94 mm, për iPhone 15 dhe 170.18 mm për iPhone 15 Plus.

Është në dispozicion rozë, jeshile, të verdhë, blu dhe të zezë.

Modeli i fundit përmban një kamerë të dyfishtë 48 megapikselë dhe një kamerë telefoto të përmirësuar 2x, duke u ofruar përdoruesve një zmadhim më të fuqishëm, plus imazhe me cilësi më të lartë dhe video 4K.

Mundësohet nga çipi bionik A16 i Apple dhe ka një jetëgjatësi të baterisë gjatë gjithë ditës. Është rezistent ndaj ujit dhe ka një ekran më të fortë.

Ai gjithashtu do të shfaqë çipin e përmirësuar ultra të gjerë të Apple, i cili u lejon përdoruesve të ndajnë vendndodhjen e tyre dhe të gjejnë përdorues të tjerë të iPhone pranë.

IPhone 15 do të shfaqë gjithashtu mësimin e avancuar të makinerive që mund të heq zhurmën e sfondit gjatë telefonatave.

Ishulli dinamik, shiriti përshtatës i njoftimeve në krye të ekranit që mbërriti në iPhone 14 Pro të vitit të kaluar, ka arritur gjithashtu në modelet standarde të iPhone 15.

iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max

Ndërkohë, modelet më të fuqishme dhe më të shtrenjta të Apple iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max janë projektuar duke përdorur titan të klasës së pestë.

Ky material – për të cilin Apple tha se përfshin të njëjtën aliazh titani të përdorur në roverin Mars – do të thotë se telefoni premium duhet të jetë më i lehtë dhe më i qëndrueshëm se kurrë.

Ai përmban ekranin më të fortë të ekranit të Apple dhe kufijtë më të hollë të ekranit të paraqitur ndonjëherë në një iPhone.

Vjen në 154.94 mm për iPhone 15 Pro dhe 170.18 mm për iPhone Pro Max. Vjen në katër nuanca metalike të blu, të zezë, të bardhë dhe guri.

iPhone 15 Pro dhe Pro Max zëvendësojnë çelësin e modalitetit të heshtur me një buton veprimi të personalizueshëm, duke u siguruar përdoruesve qasje të shpejtë në kamerë, pishtar ose memorandume zanore.

Ai mundësohet nga një çip A17, një mikroçip i përmirësuar i cili përmban copën e parë të industrisë prej tre nanometërsh të silikonit.

Mikroçipi është 10% më i shpejtë kur bëhet fjalë për fuqinë përpunuese, ndërsa procesori grafik në çip është gjithashtu 20 për qind, më i shpejtë.

Apple shpreson që çipi me fuqi të lartë do të transformojë aplikacionet zhytëse të realitetit të shtuar dhe lojërat celulare të disponueshme në iPhone.

Përdoruesit do të jenë në gjendje të luajnë video lojëra në telefonat inteligjentë të Apple, të cilët më parë ishin të disponueshëm vetëm në konzolat e lojërave – duke përfshirë videolojën e ardhshme Assassin’s Creed Mirage.

iPhone 15 Pro ka një kamerë telefoto 3x, ndërsa Pro Max ka zmadhimin optik 5x – më e gjata ndonjëherë në një iPhone. Të dy kanë një kamerë kryesore 48 megapiksel që mund të filmojë video 4K në 60 korniza për sekondë.

Pro së shpejti do të jetë në gjendje të regjistrojë video “hapësinore” 3D të cilat mund të shihen në kufjet e realitetit të përzier të Apple Vision Pro, të cilat do të dërgohen në fillim të vitit të ardhshëm në SHBA.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.