Inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina zmbrapsi sulmet ruse në lindje - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina zmbrapsi sulmet ruse në lindje

NULL NULL
2 months më parë

Inteligjenca e Mbrojtëse e Mbretërisë së Bashkuar në raportin e saj të fundit ka thënë se Ukraina ka zmbrapsur sulme të shumta ruse përgjatë vijës së kontaktit në rajonin lindor të vendit Donbas.

Në këtë raport thuhet se rezistenca e Ukrainës ka qenë e fortë në të gjitha akset, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

“Pavarësisht se Rusia ka bërë disa përfitime territoriale, rezistenca e Ukrainës ka qenë e fortë në të gjitha akset dhe ka shkaktuar kosto të konsiderueshme për forcat ruse. Morali i dobët rus dhe koha e kufizuar për të rindërtuar, ripajisur dhe riorganizuar forcat nga ofensivat e mëparshme ka të ngjarë të pengojnë efektivitetin luftarak rus”, thuhet në raport.