Inteligjenca Artificiale mund të diagnostifikoj aritminë kërcënuese për jetë për 10 sekonda - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Inteligjenca Artificiale mund të diagnostifikoj aritminë kërcënuese për jetë për 10 sekonda

NULL NULL
20/08/2019

Inteligjenca Artificiale mund të zbulojë një aritmi të zemrës kërcënuese për jetën në vetëm 10 sekonda, pretendon një studim i ri.

Studiuesit nga Klinika Mayo thonë se Inteligjenca Artificiale ishte në gjendje të zbulonte fibrilacionin atrial gjatë një elektrokardiogrami (EKG), edhe nëse zemra po rrihte normalisht gjatë kohës së testimit.

Kjo do të thotë që një pacient i prekur nga kjo gjendje mund të mos diagnostifikohet për vite me radhë, përveç nëse monitorohet vazhdimisht.

Ekipi thotë se teknologjia do të rrisë shpejtësinë dhe saktësinë e diagnozës në mënyrë që mjekët të kenë mundësi të përqendrohen në sigurimin e pacientëve të tyre që të marrin kujdesin e duhur.

Kjo teknologji një ditë mund të zbatohet edhe në telefona të mençur.