Indonezi, 11 nxënës mbyten gjatë aksionit për pastrimin e lumit

Indonezi, 11 nxënës mbyten gjatë aksionit për pastrimin e lumit

NULL NULL
2 months më parë

11 studentë u mbytën ndërsa 10 të tjerë u shpëtuan gjatë një udhëtimi me shkollën për pastrimin e lumit në provincën Perëndimore të Indonezisë.

Sipas raporteve, 150 nxënës nga një shkollë e mesme islame po ecnin përgjatë bregut të lumit Cileueur në Ciamis, kur 21 nxënës ranë në ujë.

“Moti ishte i mirë dhe nuk pati përmbytje”, tha Deden Ridwansyah, shefi i Zyrës së Kërkimit dhe Shpëtimit në Bandung.

“Ata fëmijë që u mbytën mbanin duart e njëri-tjetrit. Njëri prej tyre rrëshqiti dhe të tjerët e ndoqën”, tha Ridwansyah.

Disa raporte thanë se studentë të moshës mes 12 dhe 15 vjeç po përpiqeshin të kalonin lumin kur ndodhi aksidenti.

Disa mësues u plagosën gjithashtu gjatë përpjekjes për të shpëtuar nxënësit.

“Ekipet e kërkimit i gjetën të gjitha viktimat në drejtim të rrymës”, tha shefi i qarkut Herdiat Sunarya.

Thuhet se studentët nuk mbanin pajisje personale notimi, shkruan DW, përcjell Klankosova.tv.

Të gjithë studentët u llogaritën kur operacioni i kërkimit përfundoi të premten në mbrëmje.