India tani ka 3 mijë e 167 tigra, tregon regjistrimi i fundit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

India tani ka 3 mijë e 167 tigra, tregon regjistrimi i fundit

NULL NULL
10.04.2023 15:02
Tigrat ne Indi

India tani është shtëpia e 3 mijë e 167 tigrave, 200 më shumë se katër vjet më parë, sipas vlerësimeve nga regjistrimi i fundit i tigrave.

Kryeministri Narendra Modi publikoi raportin të dielën në një ngjarje për të shënuar 50 vjetorin e fushatës së Projektit Tiger të vendit.

India vlerësohet të ketë më shumë se 70% të tigrave në botë.

Modi tha se India “jo vetëm që e kishte shpëtuar tigrin”, por gjithashtu i dha atij “një ekosistem të madh në të cilin do të lulëzonte”.

Projekti Tiger u lansua në vitin 1973 nga kryeministrja e atëhershme Indira Gandhi pasi numri i kafshëve u bë jashtëzakonisht i ulët.

Vetëm midis 1875 dhe 1925, rreth 80,000 tigra u vranë në Indi, thotë një vlerësim. Gjuetia e dhuratave dhe sportive ishin të shfrenuara dhe deri në vitet 1960, numri i tigrave ishte pakësuar me shpejtësi.

Por që atëherë, një numër iniciativash qeveritare – duke përfshirë ndalimin e gjuetisë dhe lëvizjet e ndërgjegjësimit në fshatra – janë vendosur për të ruajtur tigrin, i cili është gjithashtu kafsha kombëtare e Indisë, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ligjet u forcuan gjithashtu për ta bërë praktikisht të paligjshme vrasjen ose kapjen e kafshëve të egra edhe kur ato ishin të përfshira në situata konflikti me njerëzit.

Që nga viti 2006, ka pasur një rritje të shëndetshme të numrit të tigrave.

Sipas raportit të vitit 2022, popullsia e tigrave është rritur ndjeshëm në fushat e përmbytjeve Shivalik dhe Gangetic në veri të ndjekur nga India qendrore, ku tigrat kanë hyrë në zona të reja në shtetet e Madhya Pradesh dhe Maharashtra.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.