Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

India pezullon vizat për kanadezët pas rritjes së tensioneve

NULL NULL
21.09.2023 11:29

India ka pezulluar shërbimet e vizave për qytetarët kanadezë në mes të një mosmarrëveshjeje në rritje për vrasjen e një separatisti sik në tokën kanadeze.

Ofruesi i shërbimit të vizave BLS postoi një mesazh nga misioni i Indisë duke fajësuar “arsyet operacionale” për vendimin.

Tensionet u ndezën këtë javë pasi Kanadaja tha se po hetonte “akuza të besueshme” që lidhnin Indinë me vrasjen e liderit separatist.

India e hodhi poshtë me zemërim akuzën duke e quajtur atë “absurde”.

Analistët thonë se marrëdhëniet midis vendeve, të cilat kanë qenë të tensionuara prej muajsh, janë tani në nivelin më të ulët historik.

Mesazhi për pezullimin e vizave u postua për herë të parë në faqen e internetit të BLS të enjten.

“Njoftim i rëndësishëm nga Misioni Indian: Për arsye operacionale, me efekt nga 21 shtatori 2023, shërbimet e vizave indiane janë pezulluar deri në njoftimin e mëtejshëm”, thuhet në njoftim.

Ministria e Jashtme e Indisë refuzoi të komentojë mbi këtë çështje dhe i kërkoi BBC-së t’i referohej faqes së internetit të BLS, transmeton Klankosova.tv.

Masa vjen një ditë pasi India lëshoi ​​një këshillë duke u kërkuar qytetarëve të saj që udhëtojnë ose jetojnë në Kanada që të “ushtrojnë kujdes maksimal” në funksion të “aktiviteteve në rritje kundër Indisë dhe krimeve të urrejtjes të falura politikisht dhe dhunës kriminale në Kanada”.

Delhi tha se disa kërcënime të fundit iu drejtuan diplomatëve të saj dhe disa indianëve “të cilët kundërshtojnë axhendën anti-Indiane”.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha të hënën se agjencitë e inteligjencës po hetonin nëse “agjentët e qeverisë së Indisë” ishin të përfshirë në vrasjen e Hardeep Singh Nijjar, një qytetar kanadez – India e kishte cilësuar atë terrorist në 2020.

Nijjar u qëllua për vdekje në automjetin e tij nga dy persona të armatosur të maskuar jashtë një tempulli Sikh më 18 qershor në British Columbia.

“Çdo përfshirje e një qeverie të huaj në vrasjen e një qytetari kanadez në tokën kanadeze është një shkelje e papranueshme e sovranitetit tonë,” i tha rudeau parlamentit kanadez të hënën.

India reagoi ashpër, duke thënë se Kanadaja po përpiqej të “ndryshonte fokusin nga terroristët dhe ekstremistët Khalistani”, të cilëve u ishte dhënë strehim atje.

Qeveria indiane shpesh ka reaguar ashpër ndaj kërkesave të separatistëve Sikh në vendet perëndimore për Khalistanin, ose një atdhe të veçantë Sikh, transmeton Klankosova.tv.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.