Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ida hap kinemanë verore në Prishtinë

NULL NULL
08.05.2015 22:23
Dita e Europës e gjeti kryeqytetin me kinema të hapur.

Dita e Europës është shënuar në Prishtinë me një ngjarje thellësisht europiane – me kinema, dhe atë të hapur.

Ida cinema

Zyra e Bashkimit Europian, në bashkëpunim me PriFilm Fest në Ekzil, kanë nisur transmetimin e disa prej produksioneve më të suksesshme filmike të vitit 2014.

Filmi që hapi kinemanë verore në sheshin Zahir Pajaziti ishte Ida, fitues i Çmimit Oscar në kategorinë e filmave të huaj – një bashkëpunim i produksioneve polake dhe holandeze.

Ida bën fjalë për një motër nderi katolike e cila në kohën e okupimit gjerman e kupton se rrënjët e familjes së saj janë çifute, njofton Klan Kosova

Fjalën përshëndetës e mbajti Samuel Zhbogar, Shef i Zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë.

“Ju uroj një natë të këndshme në shoqërinë e filmit dhe njëkohësisht ju uroj Ditën e Europës”.

“Në kinemanë tuaj të dikurshme tash gjenden zyrat e Eulexit”.

“Jemi në bisedime që vitin e ardhshëm të rikthehet kjo traditë e shfaqjes së filmave si më parë”.

klankosova.tv

 

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.