Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Asnjëherë mos i injoroni këto 11 simptoma të sulmit në zemër

NULL NULL
02.09.2021 10:31

Nëse diçka nuk do shkonte mirë me zemrën tuaj, a do e dinit?

Jo të gjitha problemet e zemrës vijnë me shenja të qarta paralajmëruese. Nuk ka gjithmonë një shtrëngim alarmant të gjoksit i ndjekur nga një rënie në dysheme siç shihni në filma. Disa simptoma të zemrës as nuk ndodhin në gjoksin tuaj, dhe nuk është gjithmonë e lehtë të tregoni se çfarë po ndodh.

“Nëse nuk jeni të sigurt, kontrollohuni”, thotë Charles Chambers, MD, drejtor i Laboratorit të Kateterizimit Kardiak në Institutin e Zemrës dhe Vaskulare në Penn State Hershey.

Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse jeni 60 vjeç ose më të vjetër, jeni mbipeshë ose keni diabet, kolesterol të lartë ose presion të lartë të gjakut, thotë Vincent Bufalino, MD, një zëdhënës i Shoqatës Amerikane të Zemrës. “Sa më shumë faktorë rreziku që keni,” thotë ai, “aq më shumë duhet të shqetësoheni për çdo gjë që mund të ketë lidhje me zemrën.”

Kushtojini kujdes veçanërisht këtyre problemeve:

Ndjenja e sikletit në gjoks

Është shenja më e zakonshme e rrezikut për zemrën. Nëse keni një arterie të bllokuar ose keni një sulm në zemër, mund të ndjeni dhimbje, shtrëngim ose presion në gjoksin tuaj.

“Të gjithë kanë një fjalë të ndryshme për atë ndjenjë,” thotë Chambers. “Disa njerëz thonë se është si një elefant i ulur mbi ta. Njerëz të tjerë thonë se është si një goditje ose djegie”.

Zakonisht ndjenja zgjat më shumë se disa minuta. Mund të ndodhë kur jeni duke pushuar ose duke bërë diçka fizike.

Nëse është vetëm një dhimbje shumë e shkurtër – ose nëse është një vend që dhemb më shumë kur e prekni ose e shtypni – ndoshta nuk është zemra juaj, thotë Chambers. Megjithatë duhet ta kontrolloheni nga një mjek. Nëse simptomat janë më të rënda dhe nuk largohen pas disa minutash, duhet të telefononi ndihmën e shpejtë.

Gjithashtu, mbani në mend se mund të keni probleme me zemrën – madje edhe një sulm në zemër – pa dhimbje në gjoks. Kjo është veçanërisht e zakonshme tek gratë.

Të përziera, dispepsi, djegësirë ose dhimbje stomaku

Disa njerëz i kanë këto simptoma gjatë një sulmi në zemër. Ata madje mund të vjellin, thotë Chambers.

Gratë kanë më shumë gjasa të raportojnë këtë lloj simptomash sesa burrat.

Sigurisht, mund të keni një stomak të mërzitur për shumë arsye që nuk kanë të bëjnë me zemrën tuaj. Në fund të fundit mund të jetë thjesht diçka që keni ngrënë, por duhet të jeni të vetëdijshëm se mund të ndodhë edhe gjatë një sulmi në zemër.

Pra, nëse ndiheni kështu dhe jeni në rrezik për probleme të zemrës, lëreni mjekun të zbulojë se çfarë po ndodh, veçanërisht nëse keni edhe ndonjë nga simptomat e tjera në këtë listë.

Dhimbja që përhapet në krah

Një simptomë tjetër klasike e sulmit në zemër është dhimbja që përhapet poshtë në anën e majtë të trupit.

“Pothuajse gjithmonë fillon nga gjoksi dhe lëviz jashtë”, thotë Chambers. “Por unë kam pasur disa pacientë që kanë kryesisht dhimbje krahu që doli të ishin sulme në zemër”

Ndiheni të trullosur

Shumë gjëra mund t’ju ​​bëjnë të humbisni ekuilibrin ose të ndiheni sikur do t’ju bie të fikët për një moment. Ndoshta nuk keni pasur mjaft për të ngrënë apo pirë, ose jeni ngritur në këmbë shumë shpejt.

Por nëse papritmas ndiheni të paqëndrueshëm dhe gjithashtu keni siklet në gjoks ose gulçim, telefononi menjëherë mjekun.

“Kjo mund të nënkuptojë që presioni i gjakut ka rënë sepse zemra juaj nuk është në gjendje të pompojë ashtu siç duhet”, thotë Bufalino.

Dhimbje në fyt ose nofull

Në vetvete, dhimbja e fytit ose nofullës ndoshta nuk është e lidhur me zemrën. Me shumë mundësi, është shkaktuar nga një çështje muskulare, një ftohje ose një problem i sinusit.

Por nëse keni dhimbje ose presion në qendër të gjoksit e që përhapet në fyt ose nofull, mund të jetë një shenjë e një sulmi në zemër. Telefononi ndihmën e shpejtë dhe kërkoni kujdes mjekësor për t’u siguruar që gjithçka është në rregull.

Lodheni lehtë

Nëse papritmas ndiheni të lodhur pasi keni bërë diçka që nuk e keni pasur problem ta bëni në të kaluarën – si ngjitja e shkallëve ose bartja e gjërave ushqimore nga makina – caktoni një takim menjëherë me mjekun tuaj.

“Këto lloje të ndryshimeve janë më të rëndësishme për ne sesa çdo dhimbje e vogël që mund të ndjeni”, thotë Bufalino.

Lodhja ekstreme ose dobësia e pashpjegueshme mund të jetë një simptomë e sëmundjeve të zemrës, veçanërisht për gratë.

Gërhitja

Është normale të gërhisni pak ndërkohë që flini. Por gërhitja jashtëzakonisht e fortë që tingëllon si një gulçim ose mbytje mund të jetë një shenjë e apneas së gjumit. Kjo është kur ndaloni frymëmarrjen për momente të shkurtra disa herë gjatë natës ndërsa jeni ende duke fjetur. Kjo vë stres shtesë në zemrën tuaj.

Mjeku mund të kontrollojë nëse keni nevojë për një studim të gjumit për të parë nëse e keni këtë gjendje. Nëse e bëni këtë, mund t’ju duhet një makinë CPAP për të qetësuar frymëmarrjen tuaj teksa flini.

Djersitje

Derdhja e djersës së ftohtë pa ndonjë arsye të dukshme mund të sinjalizojë një sulm në zemër. Nëse kjo ndodh së bashku me ndonjë nga këto simptoma të tjera, telefononi 911 për të shkuar menjëherë në spital. Mos tentoni të vozitni vetë.

Një kollë që nuk do të heqë dorë

Në shumicën e rasteve, kjo nuk është një shenjë e problemeve të zemrës. Por nëse keni sëmundje të zemrës ose e dini që jeni në rrezik, kushtojini vëmendje të veçantë mundësisë.

Nëse keni një kollë të gjatë që prodhon mukus të bardhë ose rozë, mund të jetë një shenjë e dështimit të zemrës. Kjo ndodh kur zemra nuk mund të vazhdojë me kërkesat e trupit, duke bërë që gjaku të rrjedhë përsëri në mushkëri.

Pyesni mjekun tuaj që të kontrollojë se çfarë e shkakton kollën tuaj.

Këmbët, shputat dhe kyçet e këmbës janë të fryra

Kjo mund të jetë një shenjë se zemra juaj nuk pompon gjak aq efektivisht sa duhet.

Kur zemra nuk mund të pompojë aq shpejt, gjaku kthehet në vena dhe shkakton fryrje.

Dështimi i zemrës gjithashtu mund ta bëjë më të vështirë për veshkat të heqin ujin dhe natriumin shtesë nga trupi, gjë që mund të çojë në fryrje.

Rrahje të parregullta të zemrës

Është normale që zemra juaj të ‘garojë’ kur jeni nervozë ose të ngazëllyer, ose ta kaloni e shtoni një rrahje herë pas here.

Por nëse mendoni se zemra po ju rrah jashtë kohës për më shumë se vetëm disa sekonda, ose nëse ndodh shpesh, tregojini mjekut tuaj.

“Në shumicën e rasteve, ajo shkaktohet nga diçka që është e lehtë për t’u rregulluar, si shumë kafeinë ose gjumë i pamjaftueshëm”, thotë Bufalino. Por, herë pas here mund të sinjalizojë një gjendje të quajtur fibrilacion atrial që ka nevojë për trajtim. Prandaj kërkoni nga doktori juaj që ta kontrollojë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.