Referet femra bëjnë histori në Superkupën e Europës - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Referet femra bëjnë histori në Superkupën e Europës

NULL NULL
14/08/2019

Për herë të parë në histori një ndeshje futbollistike e një niveli kaq të lartë po gjykohet nga një femër – e ndihmuar nga koleget e saja.

Gjykimi në ndeshjen e Superkupës Evropiane mes Liverpool dhe Chelsea, i francezës Stephanie Frappert, dhe asistenteve të saja – Manuela Nicolosi dhe Michelle O’Niell – do të shënohet në historinë e futbollit europian si një etapë e re e barazisë gjinore në sportin më të popullarizuar.

Takimi mes gjigandëve anglezë është finalja e tretë mes tyre.

Në Champions League, Liverpool triumfoi ndaj Tottenhamit me rezultat 2:0, ndërkaq Chelsea arrit ta mposhtë Arsenalin në finalen e Europa League 4:1.

 

Foto nga ceremonia në Stamboll